Infrastruktur
Elva procent av tågpendlarna över Öresund gav upp under hösten

Under våren höll Skånetrafikens erbjudande om en rabattcheck på 500 kronor till dem som köpte periodkort över Öresund försäljningen uppe, bedömer Skånetrafiken själva. Foto: News Øresund – Johan Wessman
Efter en vår då Skånetrafikens försäljning av pendlarkort över Öresund enbart sjönk med några procent på grund av gräns- och id-kontrollerna, skedde den stora minskningen från och med juni. Mellan augusti och december låg den genomsnittliga minskningen av försäljningen på elva procent, visar nya, uppdaterade siffror från Skånetrafiken.
Störst var minskningen i september, då antalet sålda Jojo-kort Öresund var 1 288 stycken – eller 15 procent – färre än 2015. I december minskade försäljningen bara med sju procent, men det kan möjligen ha påverkats av att de röda dagarna låg mer fördelaktigt för de anställda under julmånaden 2015 än 2016 och att det därför var mindre lönt att köpa pendlarkort 2015 än under december i fjol.
Ännu har Skånetrafiken inte offentliggjort de slutliga uppgifterna om hur resandet och den totala biljettförsäljningen över sundet förändrades under fjolåret, men tidigare har bolaget räknat med förlorade intäkter på drygt 60 miljoner kronor för hela 2016. Till det kommer Skånetrafikens andel av kostnaderna för id-kontrollerna vid Kastrup på lite mer än 40 miljoner kronor. (News Øresund)
-
Danska valet 20266 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danska valet 20267 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark11 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Samhälle12 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark12 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
-
Danmark12 månader sedanSocialdemokratiet och Venstre vill se fler p-platser i Köpenhamn
-
Danska valet 20267 månader sedanMöt partierna i danska Folketinget
-
Danmark12 månader sedanFörsenat specialfartyg gör det osäkert om Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
