Arbetsmarknad
15 nya coronastörningar har uppkommit i Norden sedan slutet av november
Sveriges inreserestriktioner försvårar för familjer att träffas om de bor på båda sidor Öresund, danska fritidshusägare får inte se till sina stugor i Sverige och det är oklart hur danska pensionsavsättningar ska beskattas om en gränspendlare arbetar hemifrån Sverige. Det är några av de 15 nya coronarelaterade störningar på listan som Gränshinderrådet sammanställer för hela Norden. Totalt omfattar den 33 aktuella störningar, varav de flesta beror på inreserestriktioner och karantänsbestämmelser.
I sin trettonde störningsrapport sedan coronapandemin startade lyfter Gränshinderrådet fram fyra generella utmaningar som särskilt viktiga att diskutera. Den första handlar om vad som händer med arbetsplikten när gränsen stängs så att gränspendlare inte kan ta sig till arbetet – något som nu drabbat tusentals personer vid gränserna mellan Norge-Sverige och Finland-Sverige. Anställda står utan lön, riskerar uppsägning och det är oklart om de uppfyller villkoren för permittering eller a-kassa.
De tre andra generella utmaningarna som tas upp är behovet av tydlig information och enhetlig tolkning av regelverken, att de nordiska länderna har olika nationella strategier för att minska och hindra smittspridningen, samt bristen på gränsregional statistik – den senaste är från 2015. (News Øresund)
-
Danmark11 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark11 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Danska valet 20265 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark9 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20264 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Samhälle10 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark10 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
-
Danmark10 månader sedanSocialdemokratiet och Venstre vill se fler p-platser i Köpenhamn
