Fastighet
Svenska fastighetsägare har investerat en miljard i Köpenhamn på kort tid
På kort tid har tre svenska fastighetsägare köpt nya fastigheter på den danska sidan sundet för sammantaget över en miljard svenska kronor. Bland dem finns Akelius som gjort sitt första förvärv i Danmark och investerat i 216 lägenheter i Köpenhamn.
Akelius gjorde i början av oktober sitt första förvärv i Köpenhamn. Det handlar om 216 lägenheter i tre fastigheter på Christianshavn, Köpenhamn V och Österbro. Priset var 321,5 miljoner danska kronor.
– Köpenhamn är Skandinaviens motsvarighet till Berlin. Båda städerna har en alldeles speciell atmosfär som är väldigt lockande. Förhoppningsvis kan vi växa rejält, sa Pål Ahlsén, vd på Akelius i en kommentar i samband med affären.
Förra veckan köpte Heimstaden via sitt danska dotterbolag Heimstaden Danmark A/S 105 lägenheter i tre fastigheter på Frederiksberg. Priset var 329 miljoner danska kronor. Sammantaget äger de nu omkring 1 100 bostäder i Danmark. I samband med företagets förra köp i Köpenhamn för lite mer än en månad sedan kommenterade Magnus Nordholm, vice vd, den danska marknaden såhär:
– Vi tittar på ytterligare förvärv. Vår primära marknad är Sverige, men Köpenhamn är en mycket intressant marknad. Vi gör inget kortsiktigt, sen kan marknaden alltid ändra sig.
Fastighetsfonden Niam som sedan tidigare äger ett större bestånd i Danmark gjorde också ett nytt förvärv förra veckan. En fullt uthyrd kontorsfastighet i norra Köpenhamn med en yta på omkring 16 000 kvm. Priset var 209 miljoner danska kronor.
Sedan tidigare finns även fler svenska fastighetsägare med bestånd i Danmark, däribland Castellum, Wihlborgs och Balder. (News Øresund)
Läs mer: Heimstaden köper bostäder för en halv miljard i Danmark
-
Danska valet 20267 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danska valet 20268 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark12 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20268 månader sedanMöt partierna i danska Folketinget
-
Danska valet 20268 månader sedanValforskare: så kan den nya danska regeringen se ut efter valet
-
Danmark12 månader sedanTrendbrott: Unga danska män röker och dricker mindre
-
Danmark11 månader sedanDanska kommun- och regionvalet: Bakslag för regeringen – starkt fram för både höger- och vänsterkanten
-
Danmark12 månader sedanJensens Bøfhus försvinner helt – konkurrent tar över danska restauranger
