Infrastruktur
Wihlborgs vill bygga tunnel istället för bro i Västra Hamnen

Wihlborg har ändrat sig om hur Nyhamnen ska förbindas med Västra Hamnen och Dockan. Istället för en bro föreslås nu en tunnel för både bilar, cyklister och fotgängare. Foto: News Øresund
Det kan bli en tunnel istället för en bro som förbinder Malmös utbyggnadsområde Nyhamnen med Dockan och Västra Hamnen. Det tidigare förslaget om en bro har tagits tillbaka av Wihlborgs, som ska bygga förbindelsen, efter diskussioner med Copenhagen Malmö Port och Malmö stad.
Det var i slutet av mars som Wihlborgs presenterade sitt förslag om att bygga en bro för att förbinda utbyggnadsområdet Nyhamnen i Malmö med Dockan och Västra hamnen. Nu står det alltså klart att förslaget istället omfattar en tunnel, som Wihlborgs fortsatt vill finansiera, och som beräknas vara klar 2022.
– En tunnel skulle lösa flera utmaningar. För det första skulle den minska biltrafiken genom Nyhamnen, som kommer att vara ett av Malmös viktigaste utvecklingsområden de närmaste 20–30 åren. Genom att man inte är begränsad av befintliga vägar och broförbindelser kan området utvecklas i snabbare takt och blir dessutom mer attraktivt, säger Anders Jarl, vd på Wihlborgs, i en kommentar.
Tunnellösningen är även tänkt att utformas så att man kan gå och cykla genom den, menar bolaget. Enligt Wihlborgs siffror bor och arbetar idag omkring 25 000 personer i Nyhamnen och Västra hamnen, fullt utbyggt väntas siffran ha ökat till omkring 70 000 stycken. (News Øresund)
Läs mer: Wihlborgs vill bygga en ny bro till Västra hamnen i Malmö för en miljard kronor
-
Danmark11 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark11 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Danska valet 20265 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark9 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20264 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Samhälle10 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark10 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
-
Danmark10 månader sedanSocialdemokratiet och Venstre vill se fler p-platser i Köpenhamn
