Samhälle
Varannan invånare på Bornholm vill att Danmark investerar i direkt färjetrafik till Själland
Även om det svenska beslutet att stänga gränsen för dansk transittrafik genom Skåne till Bornholm den 22 december i fjor ändrades efter bara två dagar och helt togs bort den 1 februari i år har det påverkat opinionen kring den framtida trafiken mellan solskensön och övriga Danmark. Nästan varannan invånare på Bornholm vill att det investeras i en direkt färjetrafik mellan Bornholm och Själland. Det visar en opinionsundersökning som TV2 Bornholm låtit Jysk Analyse göra.
Nästan varannan invånare, 47 procent, på Bornholm vill att framtida investeringar i trafiken till övriga Danmark sker genom satsningar på direkt färjetrafik till Själland. Att fortsätta investera i den nuvarande trafiken med snabba färjor till Ystad och transittrafik genom Skåne till Köpenhamn får stöd av 39 procent av de tillfrågade. Att satsa på den snabbaste vägen mellan Bornholm och övriga Danmark, flyget, stöds av nio procent.
Opinionsundersökningen baseras på telefonintervjuer med ett representativt urval av 1013 röstberättigade invånare på Bornholm som genomfördes mellan den 17 och 20 maj 2021 av Jysk Analyse på uppdrag av TV2 Bornholm. (News Øresund)
-
Danska valet 20267 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danska valet 20267 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark11 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Samhälle12 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danska valet 20267 månader sedanMöt partierna i danska Folketinget
-
Longreads12 månader sedanSvenska Bonnier News köper danska Zetland
-
Danmark11 månader sedanTrendbrott: Unga danska män röker och dricker mindre
-
Danmark10 månader sedanDanska kommun- och regionvalet: Bakslag för regeringen – starkt fram för både höger- och vänsterkanten
