Arbetsmarknad
Unikt möte i fredags mellan Ryanair och danskt flygfack

Endast en gång tidigare uppges lågprisbolaget Ryanair haft ett möte med en fackförening. På fredagen möts Ryanair och danska flygfacket FPU på neutral mark i London. Foto: Flickr – Sean MacEntee (CC BY 2.0)
I fredags möttes Flyvebranchens Personale Union och det irländska lågprisbolaget Ryanair på neutral mark i London. Det är andra gångan i Ryanairs historia som bolaget möter en fackförening uppger nyhetsbrevet check-in.dk.
Mötet mellan Ryanair och Flyvebranchens Personale Union, FPU, har enligt check-in.dk kommit till stånd efter en längre tids brevkorrespondens mellan Ryanairs kommersiella direktör David O´Brien och John Dybart, ordförande i LO-anslutna Serviceförbundet som FPU är en del av.
Det som ska diskuteras är Ryanairs etablering på Köpenhamns flygplats i Kastrup där FPU begärt att teckna ett avtal med flygbolaget för de piloter och den kabinpersonal som ska utgå från den danska flygplatsen. Ryanair har avvisat FPU:s begäran om att teckna avtal och meddelat att de samarbetar med sina medarbetare, inte med fackföreningar.
Redan i nästa vecka kommer FPU och Ryanair att mötas igen – denna gången tillsammans med advokater i förhandlingar i danska Arbejdsrätten. FPU och danska LO har begärt förhandlingar i Arbejdsrätten med hänvisning till Ryanairs vägran att teckna avtal. (News Øresund)
Läs mer:
Dansk fackkonflikt hotar Ryanairs premiär på Kastrup
Ryanair börjar flyga från Köpenhamn till Bryssel och Stockholm
-
Danska valet 20267 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danska valet 20268 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark12 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20268 månader sedanMöt partierna i danska Folketinget
-
Danska valet 20268 månader sedanValforskare: så kan den nya danska regeringen se ut efter valet
-
Danmark12 månader sedanTrendbrott: Unga danska män röker och dricker mindre
-
Danmark11 månader sedanDanska kommun- och regionvalet: Bakslag för regeringen – starkt fram för både höger- och vänsterkanten
-
Danmark12 månader sedanJensens Bøfhus försvinner helt – konkurrent tar över danska restauranger
