Arbetsmarknad
Ryanair börjar flyga från Köpenhamn till Bryssel och Stockholm


Ryanair ska senare i år börja flyga från Köpenhamns flygplats i Kastrup till bland annat Stockholm-Skavsta och Bryssel. Foto: Flickr – Sean MacEntee (CC BY 2.0)
Vid en presskonferens i Köpenhamn idag har Ryanair meddelat att de ska börja flyga från Kastrup till Stockholm-Skavsta samt flygplatser vid Bryssel, Rom och Madrid rapporterar nyhetsbrevet Check-in.dk . Beskedet kommer dagen efter att det blev känt att det irländska lågprisflygbolaget vägrar förhandla med det danska flygfacket FPU som nu hotar med konflikt.
Enligt Check-in.dk kommer Ryanair att börja med dagliga flygavgångar från Köpenhamns flygplats i Kastrup till Madrid och Rom-Ciampino den 2 september och till Bryssel-Charleroi och Stockholm Skavsta den 25 oktober.
När Ryanair i höstas meddelade att de ska börja flyga från Kastrup att de sammanlagt planerar att starta 13 nya flyglinjer från den danska huvudstaden. Sedan tidigare är det känt att tre nya flyglinjer startas från Kastrup den 26 mars: London-Luton, Warszawa-Modlin och Milano-Bergamo. Vid dagens pressmöte informerade Ryanair att de redan beslutat utöka turtätheten på dessa flyglinjer.
Ryanair har uppget att satsningen kommer att skapa ett tusental arbetstillfällen när alla 13 flyglinjerna från Kastrup är i drift och fyra flygplan stationerats där. Vid dagens pressmöte meddelade Ryanair att de kommer att samarbeta med företaget Aviator på Köpenhamns flygplats. Planerna på att inleda flygningarna den 26 mars hotas dock av det konfliktvarsel som det LO-anslutna danska flygfacket FPU meddelade i går. Konflikten uppges bero på att Ryanair skriftligen meddelat att de inte vill förhandlamed FPU. (News Øresund)
Läs mer: Dansk fackkonflikt hotar Ryanairs premiär på Kastrup
-
Samhälle31 mars, 2020
Corona i Danmark och Sverige: Detta har hänt
-
Samhälle14 juli, 2020
Utrikesdepartementet förlänger reseavrådan till Danmark fram till den 29 juli
-
Samhälle2 juli, 2020
Danmark öppnar gränsen för invånarna i Blekinge och Kronoberg – Skåne närmar sig gränsöppning
-
Infrastruktur23 januari, 2020
Tågvärden som blivit Öresundspendlarnas favorit
-
Samhälle21 maj, 2020
Sverige behandlas på samma sätt som övriga Norden och Tyskland när Danmark börjar öppna upp gränsen – affärsresor möjliga från måndag
-
Samhälle28 maj, 2020
5 100 bilar kom från besök i Sverige och 2 000 från Bornholm vid den danska köbildningen på Öresundsbron i söndags
-
Samhälle8 juli, 2020
Skåne klarar kravet på låg smittnivå – Danmark väntas ge besked om gränsöppning över Öresund under torsdagen
-
Norden29 maj, 2020
Svenskar upplever orättvisa när de stoppas medan finländarna får korsa gränsen