Danmark
Ulf Kristersson gjorde sitt första Danmarksbesök: besökte Hjemrejsestyrelsen tillsammans med Mette Frederiksen

Under tisdagen besökte Sveriges statsminister Ulf Kristersson (M) sin danska kollega Mette Frederiksen (S). På schemat stod diskussioner om ”utlänningspolitik, migration och den aktuella pressen på EU:s yttre gräns” uppger det danska statsministeriet i ett pressmeddelande. De båda statsministrarna ska besöka Hjemrejsestyrelsen (ung. ”Hemresestyrelsen”) och Danmarks nationella ID-center, med efterföljande diskussioner på statsministerns representationsbostad Marienborg.
Med på besöket är respektive migrationsministrar, Maria Malmer Stenergard (M) och Kaare Dybvad Bek (S), som den 20 mars möttes för ett liknande besök. Danmarksbesöket blir det första fysiska bilaterala mötet mellan Sveriges och Danmarks statsministrar. (News Øresund)
Fakta: Hjemrejsestyrelsen och Nationalt ID-center
Hjemrejsestyrelsen inrättades i Danmark 2020 och ligger under Udlændinge- og Integrationsministeriet. Styrelsen har ansvar för att asylsökande som fått avslag reser hem, genom ”motiverande åtgärder” som rådgivning och samtal, men också ekonomiskt stöd till frivilliga återvändare.
Nationalt ID-center är en del av Hjemrejsestyrelsen och ger råd och stöd till danska myndigheter när det gäller fastställande och kontroll av utländska medborgares identitet.
-
Samhälle31 mars, 2020
Corona i Danmark och Sverige: Detta har hänt
-
Samhälle14 juli, 2020
Utrikesdepartementet förlänger reseavrådan till Danmark fram till den 29 juli
-
Samhälle2 juli, 2020
Danmark öppnar gränsen för invånarna i Blekinge och Kronoberg – Skåne närmar sig gränsöppning
-
Infrastruktur23 januari, 2020
Tågvärden som blivit Öresundspendlarnas favorit
-
Samhälle21 maj, 2020
Sverige behandlas på samma sätt som övriga Norden och Tyskland när Danmark börjar öppna upp gränsen – affärsresor möjliga från måndag
-
Samhälle28 maj, 2020
5 100 bilar kom från besök i Sverige och 2 000 från Bornholm vid den danska köbildningen på Öresundsbron i söndags
-
Samhälle8 juli, 2020
Skåne klarar kravet på låg smittnivå – Danmark väntas ge besked om gränsöppning över Öresund under torsdagen
-
Norden29 maj, 2020
Svenskar upplever orättvisa när de stoppas medan finländarna får korsa gränsen