Danmark
Tysk lagändring kan stoppa ytterligare förseningar av Fehmarn Bält-förbindelsens byggstart

Det tyska parlamentet, Förbundsdagen, behandlar ett lagförslag som kan förhindra ytterligare förseningar av byggstarten för Fehmarn Bält-tunneln. Det skriver Ingeniøren.
I år väntas den tyska delstatsmyndigheten Slesvig-Holsten godkänna Fehmarn Bält-projektet, men därefter är det troligt att miljöorganisationer överklagar beslutet. En sådan domstolsprövning skulle kunna dra ut på tiden och försena byggstarten med flera år.
I den nuvarande budgeten för projektet har det tagits höjd för de extra kostnader en försening skulle innebära. Men det är alltså inte säkert att projektet kommer försenas på grund av överklaganden.
Om den tyska lagändringen som just nu behandlas av Förbundsdagen går igenom i sin nuvarande form kommer det göras undantag för särskilt viktiga infrastrukturprojekt. Det blir då möjligt att provisoriskt förhandsgodkänna dem för att rättsprocesser inte ska kunna försena byggstarten.
“Så här långt har vi fått några mycket positiva signaler från Berlin, i förhållande till Fehmarn-projektet. De tyska myndigheterna i Kiel har meddelat att godkännandet av Fehmarn Bält-tunneln kommer innan årsskiftet. När vi vet hur villkoren kommer se ut kommer vi genomföra en analys av betydelsen för tid och ekonomi i projektet. I det arbetet kommer även den senaste utvecklingen i Förbundsdagen ingå”, skriver Tine Lund-Bretlau, kommunikationsansvarig på Femern A/S i en kommentar till News Øresund. (News Øresund)
-
Samhälle31 mars, 2020
Corona i Danmark och Sverige: Detta har hänt
-
Samhälle14 juli, 2020
Utrikesdepartementet förlänger reseavrådan till Danmark fram till den 29 juli
-
Samhälle2 juli, 2020
Danmark öppnar gränsen för invånarna i Blekinge och Kronoberg – Skåne närmar sig gränsöppning
-
Infrastruktur23 januari, 2020
Tågvärden som blivit Öresundspendlarnas favorit
-
Samhälle21 maj, 2020
Sverige behandlas på samma sätt som övriga Norden och Tyskland när Danmark börjar öppna upp gränsen – affärsresor möjliga från måndag
-
Samhälle28 maj, 2020
5 100 bilar kom från besök i Sverige och 2 000 från Bornholm vid den danska köbildningen på Öresundsbron i söndags
-
Samhälle8 juli, 2020
Skåne klarar kravet på låg smittnivå – Danmark väntas ge besked om gränsöppning över Öresund under torsdagen
-
Norden29 maj, 2020
Svenskar upplever orättvisa när de stoppas medan finländarna får korsa gränsen