Infrastruktur
Fehmarn-förberedelser kan starta efter att kontrakten förlängts
Den danska staten har förlängt kontraktet med det stora byggkonsortium som ska konstruera stora delar av Fehmarn bält-förbindelsen – förutsatt att ett tyskt myndighetsgodkännande ges och sedan håller för överklaganden. Förlängningen har varit nödvändig på grund av förseningar i den tyska processen och kostar 45 miljoner danska kronor.
De villkorade kontrakten löper nu till utgången av år 2020.
– Det är fint att det nu finns luft i tidsplanen, så att man tagit höjd för att tyska myndigheter behöver mer tid för att ge godkännandet av sänktunnelprojektet. Dessutom kan jag konstatera att omkostnaderna som varit förbundna med att förlänga kontrakten är väsentligt lägre än det miljardbelopp, som det har spekulerats om på några ställen i pressen, säger Danmarks transportminister Ole Birk Olesen i ett pressmeddelande.
De extra kostnaderna ryms inom ramarna för den existerande budgeten och kommer därför inte att påverka avbetalningstiden för det stora infrastrukturprojektet, uppger Transport-, bygg- och bostadsministeriet i pressmeddelandet.
Förlängningen innebär alltså att byggentreprenörerna nu kan påbörja förberedande aktiviteter, inför själva bygget av tunneln. Det handlar bland annat om markberedning där tunnelelementfabriken ska byggas i danska Rödby.
Förlängningarna av kontraktet har gjorts mellan det statligt helägda bolaget Femern A/S och byggkonsortiet FLC, som ska utföra tre av fyra viktiga element i bygget, nämligen bygget av tunnelelementfabriken, själva tunneln samt portaler och ramper. Diskussionerna fortsätter med det andra konsortiet, Fehmarn Belt Contractors, som ska stå för utgrävningen av tunnelrännan och landutfyllnader. (News Øresund)
Läs mer:
– Tysk ambassadör tror på byggbeslut om Fehmarn Bält-tunneln redan år 2020
– Merkel stödjer Fehmarn Bält-tunnel
– Danmark håller fast vid Fehmarn-plan
– Ny försening för Fehmarn Bält-projektet
-
Samhälle12 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle12 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark9 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark10 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Infrastruktur12 månader sedanKris för utbyggnaden av Stockholms tunnelbana – fyra miljarder saknas
-
Samhälle11 månader sedanReserekord när Öresundstågen växt från Köpenhamn-Malmöpendel till att omfatta hela södra Sverige – siktar på 250-procentig ökning till 2050
-
Arbetsmarknad12 månader sedanNytt stort projekt om ungas Öresundspendling får stöd av EU-programmet Interreg ÖKS
-
Okategoriserade12 månader sedanEnhedslistens partiledare vill städa upp i det danska försvaret
