Forskning
Två universitet i Öresundsregionen är topp-100 de bästa universiteten i världen

Köpenhamns universitet och Lunds universitet är med bland de 100 bästa universiteten i världen. Det visar en undersökning från det brittiska analysföretaget QS, som står bakom ansedda QS World University Ranking.
Utifrån sex indikatorer som forskning- och undervisningskvalitet får Köpenhamns universitet resultatet 64.1 utav 100 och intar en 82:a plats. Lunds universitet får resultatet 60.1 och intar en 95:e plats. Utanför topp-100 listan ligger bland annat Danmarks Tekniske Universitet (DTU) på plats 104. På förstaplatsen rankas Massachusetts Institute of Technology (MIT) i USA. Över 1 400 universitet från hela världen finns med i rankingen. (News Øresund)
-
Danmark10 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Danmark12 månader sedan
Utan invandring eller stigande fruktsamhet kommer antalet invånare i Danmark att minska kraftigt
-
Norden12 månader sedan
Digitalt gränshinder löst – nu kan svenskar ”Vippsa” pengar till övriga Norden med sina mobiltelefoner
-
Infrastruktur8 månader sedan
Norska Vy testar sommartåg mellan Malmö–Oslo och hoppas på tåg till Köpenhamn
-
Politik12 månader sedan
Region Skånes politiker uppvaktar Danmarks regering för att få behålla samarbetet med danska regioner
-
Norden10 månader sedan
Nytt program för fri rörlighet i Norden ska stärka Nordiska Ministerrådets arbete mot gränshinder
-
Danmark8 månader sedan
Möjlig ny bro mellan Fyn och ön Als kommer ta sju minuter med bil
-
Infrastruktur12 månader sedan
Sveriges regering vill låta Öresundsbrons vinster stanna i regionen