Danmark
Två länder med starkt intresse av att behålla goda relationer
Både Danmark och USA kommer att vilja behålla sina goda relationer, trots att Donald Trump ställt in sitt statsbesök efter beskedet om att Grönland med sina drygt 56 000 invånare inte är till salu. Det menar danska kommentatorer i bland annat Berlingske. Ett tecken på detta är också telefonsamtalet mellan de båda ländernas utrikesministrar.
– Det står klart att presidenten har blivit arg, men med det sagt är USA och Danmark viktiga allierade med gensidigt intresse av att få samarbetet tillbaka på banan. Det är det vi nu ser genom de diplomatiska kanalerna, menar DR:s USA-korrespondent Lillian Gjerulf Kretz.
Kommentatorn Thomas Larsen skriver i Berlingske att Mette Frederiksen också kan väntas arbeta hårt på att hålla fast vid relationen till USA, som bland annat är viktig i och med att båda länderna är med i Nato.
”Mitt i ögonblickets uppståndelse över att Donald Trump ställt in statsbesöket finns det en särskild ironi i att han har reagerat så kraftigt gentemot Mette Frederiksen, som annars har varit mycket tydlig i sin önskan om att samarbeta nära med USA”, skriver han.
Samma tidnings säkerhetspolitiska korrespondent Kristian Mouritzen skriver i en analys att Grönland och därmed även Danmark också är mycket viktigt för USA. Inte minst ur ett militärt perspektiv, där Ryssland och Kina försöker flytta fram sina positioner omkring Arktis och USA vill svara.
Att USA skulle kunna utvidga sin närvaro på Grönland är också något som Mette Frederiksen förberett offentligheten på, skriver Thomas Larsen. (News Øresund)
-
IT / mobiltelefoni12 månader sedanOtryggheten i fokus när IT-företagen lämnar Kista
-
Arbetsmarknad11 månader sedanE-handelsföretaget Boozt flyttar huvudkontoret från Malmö till Köpenhamn
-
Turism/kultur12 månader sedanMalmö får ett maraton – efter 39 års uppehåll
-
Danmark5 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Samhälle7 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark11 månader sedanNu kostar den danska kronan under 1,50
-
Forskning11 månader sedanRekordstor donation till Lunds universitets cancerforskning från stiftelse med koppling till Ingvar Kamprad och Ikea
-
Danmark9 månader sedanNytt passagerarrekord för Köpenhamns flygplats i april – växer snabbare än Arlanda
