Turism/kultur
Turisterna vänder tillbaka till Köpenhamn efter coronapandemin
Ett uppsving för hotellbokningarna i Köpenhamn märks inför påsken. Framför allt är det svenskar, tyskar och norrmän som vänder tillbaka till den danska huvudstaden efter att turistbranschen upplevt ett kraftigt besökstapp från utländska turister under coronapandemin.
I mars i år var 50 procent av hotellrummen uppbokade, medan 10 procent var uppbokade under samma månad förra året, visar siffror från Dansk Erhverv, rapporterar Danmarks Radio. De två största hotellkedjorna i Köpenhamn, Scandic och Arp-Hansen, meddelar att det är den bästa påsken sett till antalet bokningar sedan coronapandemin startade.
– Det är härligt att se att det finns en efterfrågan. Den är inte densamma som året före corona, under 2019, men det är en rimlig efterfrågan, säger Birthe Becker, koncerndirektör hos Arp-Hansen, med över 5 000 hotellrum i Köpenhamn.
Även till Helsingör har turisterna återvänt efter coronapandemin och en stor del av dem är svenskar som besöker staden över en dag. Hotellen i Helsingör har uppgett att trycket på bokningar är stort och även inom handeln märks ökningen. (News Øresund)
-
Danska valet 20268 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danska valet 20268 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark12 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20268 månader sedanMöt partierna i danska Folketinget
-
Danska valet 20268 månader sedanValforskare: så kan den nya danska regeringen se ut efter valet
-
Danmark12 månader sedanTrendbrott: Unga danska män röker och dricker mindre
-
Danmark11 månader sedanDanska kommun- och regionvalet: Bakslag för regeringen – starkt fram för både höger- och vänsterkanten
-
Danmark12 månader sedanJensens Bøfhus försvinner helt – konkurrent tar över danska restauranger
