Danmark
Trög dansk ekonomi trots exportboom till Tyskland
Förra året ökade den danska exporten av varor och tjänster till Tyskland med sex procent. Vindkraftverk och industrirobotar är två säljframgångar. Men fortfarande släpar dansk ekonomi efter grannländernas även om arbetsmarknaden pekas ut som den stora solskenshistorien.
– Det är i synnerhet den tyska utfasningen av atomkraft som skapar stor efterfrågan på danska vindkraftverk och miljöteknik. Framgångarna ser därför ut att fortsätta i år. En enkät som vi gjort hos 370 danska företag som säljer varor i Tyskland visar på en mycket positiv bild, säger Dansk-Tyska Handelskammarens vd Reiner Perau till Berlingske.
Tysklands ekonomi börjar få upp farten med ökad export och nu även en ökad privat konsumtion. Den positiva utvecklingen sprider sig till de danska underleverantörerna. Förutom vindkraft och miljöteknik pekas även försäljningen av industrirobotar och annan utrustning för automatisering av tysk industri ut som efterfrågade produkter.
Den ljusnande tyska ekonomin märks även i den danska turistbranschen rapporterar Berlingske. Intäkterna från tyska turister ökade med fem procent mellan 2013 och 2014 enligt Dansk Erhvervs chefskonsulent Nynne Norman Scheuer.
Medan Tyskland och Sveriges välstånd återhämtat sig efter finanskrisen och ligger över nivån från 2008 har Danmark en bit kvar på sin återhämtning. Även om den danska ekonomin stimuleras av stigande reallöner, aktiekurser och bostadspriser samt rekordlåga räntor och oljepriser så tyngs ekonomin fortfarande av hushållens amortering av sin stora lånebörda.
Trots att en dansk konjunkturuppgång börjar göra sig märkbar tror danska Nykredit att Danmarks ekonomiska utveckling kommer att fortsätta släpa efter den i grannländerna. I en ny analys av dansk ekonomi spår Nykredit att Danmarks ekonomiska utveckling, mätt som BNP, kommer att öka med 1,7 procent under 2015 och med 2,1 procent under 2016. Den stora solskenshistorien i dansk ekonomi uppges arbetsmarknaden stå för där antalet sysselsatta ökade med 32 000 personer under 2014. (News Øresund)
Danmarks export av varor och tjänster | |||
(miljarder DKK) | |||
2013 | 2014 | Förändring % | |
EU | 558,4 | 562,8 | 0,8 |
Tyskland | 140,5 | 148,9 | 6,0 |
Sverige | 115,3 | 113,1 | -1,9 |
Totalt | 1016,7 | 1022,2 | 0,5 |
Källa: Danmarks statistik, Dansk erhverv och Berlingske |
-
Danmark2 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur8 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Danmark10 månader sedan
Danska regeringen bidrar med miljoner till stängningen av Pusher Street på Christiania – den 6 april börjar gatan grävas upp
-
Danmark12 månader sedan
Transparency International: Danmark alltjämt minst korrupta landet i världen – Sverige på sämsta placeringen sedan mätningarna startade
-
Arbetsmarknad11 månader sedan
Nytt danskt löneavtal ger en ram på 8,8 procent under två år för 200 000 statsanställda
-
Danmark12 månader sedan
Danska Nordic Waste har gått i konkurs och lämnar efter sig notan för miljöskandalen – och i Sverige åtalas Think Pink för grovt miljöbrott
-
Arbetsmarknad11 månader sedan
Fler svenskar omfattas av den danska expertskatten
-
Arbetsmarknad12 månader sedan
Riksdagen röstar om id-kontrollag den 15 februari – så förbereder sig transportörerna