Danmark
Sweco flyttar till Örestad
Svenska konsultföretaget Sweco flyttar sitt danska huvudkontor från Glostrup till Örestad och ett kontorshus som Skanska ska bygga öster om metrostationen vid Bella Center.
Skanska har köpt en tomt i Örestad som till knappt hälften ska användas till att bygga Swecos nya danska huvudkontor som ska rymma 750 medarbetare.
Säljare av tomten är Köpenhamns utvecklingsbolag By & Havn där vd Jens Kramer Mikkelsen ser affären med Skanska som ett tecken på en vändning på marknaden för nya kontor i Örestad.
– Det är ingen hemlighet att det efter finanskrisen primärt har sålts mark till bostäder i Köpenhamn. Men markförsäljningen till Skanska och Swecos inflyttning understryker det vi kunnat märka en tid, att kontorsmarknaden är på väg upp, säger han i en kommentar. (News Øresund)
-
Danska valet 20268 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danska valet 20268 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark12 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20268 månader sedanMöt partierna i danska Folketinget
-
Danska valet 20268 månader sedanValforskare: så kan den nya danska regeringen se ut efter valet
-
Danmark12 månader sedanTrendbrott: Unga danska män röker och dricker mindre
-
Danmark11 månader sedanDanska kommun- och regionvalet: Bakslag för regeringen – starkt fram för både höger- och vänsterkanten
-
Danmark12 månader sedanJensens Bøfhus försvinner helt – konkurrent tar över danska restauranger
