Infrastruktur
Sveriges infrastrukturminister öppnar för att finansiera fast HH-förbindelse med brukaravgifter

På samma sätt som med Öresundsbron kan brukaravgifter finansiera en fast förbindelse mellan Helsingborg och Helsingör skriver Sveriges infrastrukturminister Tomas Eneroth (S) och Region Skånes regionstyrelses ordförande Henrik Fritzon (S). Foto: News Øresund
”En ny förbindelse mellan Helsingborg och Helsingör kan, i likhet med Öresundsbron, finansieras genom brukaravgifter för vägtunneln. På så vis riskerar inte bygget att tränga ut andra viktiga satsningar i regionen”. Det skriver Sveriges infrastrukturminister Tomas Eneroth (S) och Region Skånes regionstyrelses ordförande Henrik Fritzon (S) i en debattartikel i Expressen.
Tomas Eneroth och Henrik Fritzon poängterar att brukaravgiftr är en lösning som inte träder undan andra nödvändiga investeringar i regional infrastruktur. Samtidigt pekar de på att infrastrukturen över Öresund behöver stärkas.
”När Fehmarn Bält-förbindelsen är på plats 2028 blir Skåne en del av en gränsöverskridande region med nära nio miljoner människor. Då behövs en ökad stabilitet i tågsystemet och en fast förbindelse mellan Helsingborg och Helsingör minskar sårbarheten i järnvägsnätet. Det skulle öka Sveriges möjligheter att ta del av de nya tillväxtmöjligheter som Fehmarn Bält-förbindelsen innebär”, skriver de i debattartikeln.
Det pågår i dag en dansk-svensk statlig utredning av av en fast förbindelse mellan Helsingborg och Helsingör, HH-föröbindelsen. Utredningen ska redovisa finansieringsmodeller och genomförandemodeller och vara klar 2020. (News Øresund)
-
Samhälle10 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle10 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark7 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark11 månader sedanNytt passagerarrekord för Köpenhamns flygplats i april – växer snabbare än Arlanda
-
Politik11 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Arbetsmarknad11 månader sedanPendlarserie: ”Ögonöppnande att se hur en annan arbetsmarknad funkar – vi är ofta kaxiga i Sverige”
-
Danmark10 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
-
Hållbarhet11 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
