Arbetsmarknad
Svensk minister hämtar inspiration från dansk kamp mot social dumping
Samarbetet mellan de nordiska länderna handlar även om att lära av varandra. På måndagen besökte Sveriges bostads- och biträdande arbetsmarknadsminister Johan Danielsson (S) Köpenhamn för att studera det danska arbetet mot arbetslivskriminalitet och social dumping. Köpenhamns kommuns arbete med upphandlingsklausler mot social dumping var något som han ”tar med sig hem till Stockholm”.
– Arbetslivskriminalitet är en prioriterad fråga för den svenska regeringen och jag har ett väldigt tydligt mandat från statsministern om att växla upp arbetet på det här området, säger Johan Danielsson till News Øresund.
– Vårt arbete bygger på tre ben. Vi ska göra det svårare att fuska, lättare att åka dit och det ska kosta när man väl åker dit.
Som ett led i en kunskapsresa till Finland, Danmark och Norge mötte Johan Danielsson på måndagen sin danska ministerkollega Peter Hummelgaard (S) och besökte bland annat Arbejdstilsynet i Köpenhamn.
– Jag försöker hämta inspiration och goda idéer. Vi har snarlika arbetsmarknader och snarlika problem i Norden men länderna har valt lite olika lösningar. Samtidigt är vi tillräckligt lika för att man ska kunna lära sig extremt mycket av varandra, säger Johan Danielsson.
– Vi fick höra av Arbejdstilsynet hur de arbetar i en samverkan mellan olika myndigheter mot social dumping. Danskarna har haft denna samverkan sedan 2012 och har kommit lite längre medan vi i Sverige startade 2018.
När Johan Danielsson summerar intrycken från besöket i Köpenhamn är det bland annat Köpenhamns kommuns arbete mot social dumping som han ”tar med sig hem till Stockholm”. Köpenhamn ställer en rad krav på de företag kommunen anlitar, bl.a. om ” fair løn- og arbejdsforhold” och en ”ID-kortordning” som ”indebærer digital registrering af leverandørkæder både på virksomhedsniveau og medarbejderniveau”. (News Øresund)
-
Danska valet 20267 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danska valet 20268 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark12 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20268 månader sedanMöt partierna i danska Folketinget
-
Danska valet 20267 månader sedanValforskare: så kan den nya danska regeringen se ut efter valet
-
Danmark12 månader sedanTrendbrott: Unga danska män röker och dricker mindre
-
Danmark11 månader sedanDanska kommun- och regionvalet: Bakslag för regeringen – starkt fram för både höger- och vänsterkanten
-
Danmark11 månader sedanJensens Bøfhus försvinner helt – konkurrent tar över danska restauranger
