Forskning
Svag svensk krona gör ESS dyrare för euroländer – nu vill Danmark kompenseras
I ett brev till det svenska utbildningsdepartementet kräver Danmark att kompenseras för ökade byggkostnader av European Spallation Source (ESS). Avtalet, som är från 2014, slår fast hur mycket de 13 deltagarländerna ska betala. Sverige ska som ett av värdländerna – ESS ligger i Lund – stå för 35 procent av kostnaderna. Det andra värdlandet Danmark – ESS datacentral ligger i Köpenhamn – ska stå för 12,5 procent.
Sverige och Schweiz betalar i svenska kronor, medan övriga länder bidrag är fastställda i euro, till en fast växelkurs om nio svenska kronor per euro. I dag är kursen nästan uppe i tolv kronor. Det gör att kostnaden för euroländerna har ökat. I nästa vecka ska ansvariga tjänstemän från respektive länder mötas i Stockholm. Detta rapporterar Sydsvenskan om. (News Øresund)
Fakta
Forskningsanläggningen European Spallation Source (ESS) i Lund ska bli världens mest kraftfulla neutronkälla.
Byggandet började 2014 och anläggningen planerades vara färdigt 2025. Men bygget har försenats och förväntas nu vara helt i drift 2027.
Den slutliga kostnaden för att bygga ESS beräknas nu till uppemot 33 miljarder svenska kronor. Sverige ska enligt avtalet stå för 35 procent av kostnaderna.
Notan delas mellan ESS-konsortiets tretton deltagarländer som förutom Sverige och Danmark är Estland, Frankrike, Italien, Norge, Polen, Spanien, Storbritannien, Schweiz, Tjeckien, Tyskland och Ungern.
-
Danska valet 20268 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danska valet 20268 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark12 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20268 månader sedanMöt partierna i danska Folketinget
-
Danska valet 20268 månader sedanValforskare: så kan den nya danska regeringen se ut efter valet
-
Danmark12 månader sedanTrendbrott: Unga danska män röker och dricker mindre
-
Danmark11 månader sedanDanska kommun- och regionvalet: Bakslag för regeringen – starkt fram för både höger- och vänsterkanten
-
Danmark12 månader sedanJensens Bøfhus försvinner helt – konkurrent tar över danska restauranger
