Fastighet
Stort intresse för ”Malmö in the making”
![](https://www.newsoresund.se/wp-content/uploads/2023/05/Malmo_in_the_making-scaled.jpg)
Malmö stad har fått in 180–190 förslag på innehåll till det publika programmet under ”Malmö in the making” som ska genomföras i september i år. Intresset har varit större än förväntat, konstaterar stadsbyggnadsdirektör Marcus Horning. Malmös satsning är en del av Köpenhamns program under arkitekturhuvudstadsåret 2023.
– Det har ju varit lite av ett utforskande arbete för arkitektur, kultur och konst och hur vi kan komplettera Köpenhamn. Då har vårt fokus varit att vi tror att en stad byggs upp av dess invånare. Utifrån det har vi landat i tre delar: det ena är en tävling som heter Power of Places med ett team i Nyhamnen och ett i Rosengård, det andra är månatliga samtal kring olika teman, ikväll ska vi vara i Kirseberg, och det tredje är ett publikt program i september. Där har det varit ett otroligt stort intresse. Vi har närmare 180–190 olika förslag som i sig innehåller en massa olika spår. Det är lite större intresse än vad vi kanske hade förväntat oss, säger Marcus Horning, stadsbyggnadsdirektör Malmö stad, i en intervju under fastighetskonferensen Business Arena.
Det som görs i Malmö inom ramen för ”Malmö in the making” är en del av Köpenhamns program under världsarkitekturåret.
– Det kändes givet när Camilla van Deurs, som är stadsarkitekt i Köpenhamn, hörde av sig och frågade om vi skulle vara med på det här, säger han och fortsätter:
– Vi behöver få i gång ett mer rikt offentligt samtal om arkitektur och livsmiljöer.
Köpenhamn är under 2023 utsedd av FN-organisationen UNESCO till världsarkitekturhuvudstad och är i juli värd för den internationella organisationen UIA:s världskongress. Arkitekturåret har fått titeln ”Copenhagen in Common”.
Business Arena arrangeras av tidningen Fastighetsnytt och Fastighetsnytt Förlags AB som är en del av Bonnierkoncernen.
(News Øresund – Jenny Andersson)
-
Danmark2 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur8 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Danmark11 månader sedan
Danska regeringen bidrar med miljoner till stängningen av Pusher Street på Christiania – den 6 april börjar gatan grävas upp
-
Danmark12 månader sedan
Transparency International: Danmark alltjämt minst korrupta landet i världen – Sverige på sämsta placeringen sedan mätningarna startade
-
Arbetsmarknad12 månader sedan
Nytt danskt löneavtal ger en ram på 8,8 procent under två år för 200 000 statsanställda
-
Arbetsmarknad11 månader sedan
Fler svenskar omfattas av den danska expertskatten
-
Arbetsmarknad12 månader sedan
Riksdagen röstar om id-kontrollag den 15 februari – så förbereder sig transportörerna
-
Samhälle11 månader sedan
Göteborg kan gå från sex särskilt utsatta områden till ett på tio år