Norden
Starkare mandat ger nordiska Gränshinderrådet möjlighet att agera snabbare i kristider
Nordiska Gränshinderrådet får ett starkare mandat för perioden 2022-2024 för att kunna ”agera snabbare och mer resolut i kristider om den fria rörligheten kommer under press”. Det har de nordiska samarbetsministrarna beslutat enligt ett pressmeddelande. Gränshinderrådet får nu mandat att på kort varsel samla information och uppmärksamma regeringarna på mobilitetsproblem som uppstår i kristider, föreslå lösningar och stå till förfogande med kunskap. Arbetet ska ske i samarbete med nordiska och gränsregionala nätverk som Øresunddirekt, Nordkalottens Grensetjeneste och Grensetjänsten Norge-Sverige samt med Nordiska ministerrådets informationstjänst Info Norden. En annan nyhet är att Gränshinderrådet och de nordiska samarbetsministrarna ska träffas minst en gång per år.
– Det är helt avgörande att arbetet för den fria rörligheten sker i smidig samverkan mellan samtliga relevanta aktörer. Det nya mandatet definierar Gränshinderrådets och andra centrala aktörers roller i det arbetet. Alla måste jobba tillsammans för att vi ska nå målen i vår vision att bli världens mest integrerade och hållbara region 2030, säger Finlands minister för nordiskt samarbete och jämställdhet, Thomas Blomqvist och som är ordförande för de nordiska samarbetsministrarna under 2021.
Gränshinderrådet är ett oberoende organ som skapades 2014 och som stöds av ett sekretariat som tillhandahålls av Nordiska Ministerrådet i Köpenhamn. Rådet sammanträder normalt 3-4 gånger per år och ska arbeta för att lösa gränshinder som rör privatpersoner och näringsliv med målet att avklara fem till åtta nordiska gränshinder per år. Under 2022 är Vibeke Hammer Madsen från Norge ordförande i Gränshinderrådet. Danmark företräds av Annette Lind och Sverige av Sven-Erik Bucht. (News Øresund)
-
Danmark12 månader sedanFrån och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur10 månader sedanNorska Vy testar sommartåg mellan Malmö–Oslo och hoppas på tåg till Köpenhamn
-
Näringsliv11 månader sedan
Saab storsatsar i Skåne – nytt kontor i Lund och nytt varv i Landskrona
-
Danmark11 månader sedanEfter mer än 600 år: Tre kronor försvinner från Danmarks riksvapen
-
Danmark10 månader sedanFörsta spadtaget till utbyggnaden av tågstationen vid Köpenhamns flygplats i Kastrup
-
Norden12 månader sedanNytt program för fri rörlighet i Norden ska stärka Nordiska Ministerrådets arbete mot gränshinder
-
Danmark10 månader sedanMöjlig ny bro mellan Fyn och ön Als kommer ta sju minuter med bil
-
Life Science10 månader sedanLäkemedelsbolaget Polypeptide i Malmö anställer 100 personer – boom för fetmaläkemedel ökar efterfrågan på deras peptidbaserade råvara
