Danmark
Snabbare dansk BNP-tillväxt efter att Danmarks Statistik rättade räknefel

Efter att Danmarks Statistik rättade till ett räknefel reviderar de BNP-tillväxten i landet under åren 2015–2017. Tillväxten är nu i nivå med den senaste högkonjunkturen i mitten av 00-talet. Detta enligt Danmarks Statistik.
Danmarks Statistik höjer tillväxttakten med 0,7 procentenheter för 2015 och 0,4 procentenheter för 2016 – totalt 28 miljarder danska kronor.
Att tillväxten visade sig öka snabbare än vad som tidigare trots har inte bara mötts av positiva reaktioner. Søren Hove Ravn, adjunkt på Økonomisk Institut på Köpenhamns Universitet, säger till Børsen att dansk tillväxtstatistik måste tolkas med stor försiktighet och att det finns en risk att politiker tillrättalägger den ekonomiska politiken efter statistik som senare visar sig vara felaktig. (News Øresund)
-
Danmark2 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur9 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Danmark11 månader sedan
Danska regeringen bidrar med miljoner till stängningen av Pusher Street på Christiania – den 6 april börjar gatan grävas upp
-
Arbetsmarknad12 månader sedan
Fler svenskar omfattas av den danska expertskatten
-
Samhälle12 månader sedan
Göteborg kan gå från sex särskilt utsatta områden till ett på tio år
-
Danmark11 månader sedan
Ny prognos: Köpenhamn växer med 120 000 invånare fram till 2060
-
Infrastruktur11 månader sedan
Öresundsbron klarar fyrdubbling av tågtrafiken för gods och passagerare – men det kräver ytterligare en sänktunnel mellan Pepparholm och Kastrup
-
Samhälle11 månader sedan
Greater Copenhagens vd går till Innovation Skåne