Danmark
Slagelse delar makten mellan två borgmästre


Slagelse kommun ligger på västra Själland och härifrån utgår Stora Bältbron i riktning mot Fyn. Foto: News Öresund
Efter kommunvalet den 21 november har det varit svåra förhandlingar i byrådet i Slagelse på Själland. Risken att det skulle avgöras vem som skulle bli borgmästare genom att dra lott var överhängande eftersom partierna inte kunde komma överens. Under torsdagen bestämde partierna att dela upp mandatperioden mellan Socialdemokratiets och Liberal Alliances kandidater så de tar två år var.
Socialdemokratiets John Dyrby Paulsen och Liberal Alliances Villum Christensen ska dela posten som borgmästare i Slagelse kommun efter förhandlingarna låst sig. Socialdemokraten har en majoritet bakom sig, men själva överenskommelse att byta post halvvägs är enbart John Dyrby Paulsen och Villum Christensen som har skrivit under på och politiska analytiker bedömer att det inte kommer bli verklighet.
Slagelse kommun har under innevarande period haft en del intern politisk splittring och enligt flera medier handlar det låsta läget även om att förhindra den nuvarande borgmästare Stén Knuth att fortsätta på posten, om problem i förvaltningen, en sparkad kommundirektör, en havererad satsning på vätgasbussar och vad som enligt Altingets genomgång verkar närma sig svågerpolitik som går tvärs över partigränserna.
Kort tid efter överenskommelse blev känd startade väljarna i kommunen en namninsamling på Facebook där det är drygt 1 000 medlemmar. Det väntas även att bli demonstration i eftermiddag när politikerna samlas för att skriva under avtalet. (News Øresund)
-
Danmark5 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur11 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Infrastruktur11 månader sedan
Klart hur en Öresundsmetro skulle ansluta till Malmö
-
Norden10 månader sedan
Möjligt att betala med mobilen över Öresund när Vipps lanseras i Sverige i höst
-
Näringsliv8 månader sedan
Saab vill bygga nästa generations stridsflygplan
-
Näringsliv8 månader sedan
Brittiskt företag bygger lyxoutlet i skånska Löddeköpinge – konkurrerar med danska Ringsted Outlet
-
Samhälle12 månader sedan
Nu börjar visitationszoner efter dansk modell gälla i Sverige
-
Samhälle11 månader sedan
Danmark skriver ner befolkningsprognosen – väntas nå 6 miljoner invånare 2028