Samhälle
Så fungerar testningen för covid-19 i Danmark och Sverige
Sedan länge utförs det fler tester för covid-19 i Danmark än i Sverige och förhållandet är detsamma mellan Region Hovedstaden och Region Skåne även om skillnaderna justerat för folkmängd har minskat. Omkring 7 000 provtagningar görs dagligen vid Region Hovedstadens testcenters medan i Region Skåne görs cirka 2 600 tester per dag. Testverksamheten har även olika fokus . De danska provtagningsstationerna vänder sig i första hand inte till personer med symtom, som istället uppmanas att kontakta sin läkare och få utföra testet på sjukhuset. De svenska myndigheter uppmanar tvärtemot endast de som uppvisar symptom för coronaviruset att göra ett egen-test, och att personer utan symtom inte bör testa sig.
Inom Region Skåne har testkapaciteten utökats de senaste veckorna och i vecka 38 genomfördes ca 18 000 tester, motsvarande närmare 2 600 per dag. Det är en fördubbling jämfört med fyra veckor tidigare. I Sverige liksom i Danmark är testet gratis, men det är lite olika sätt man ska gå till väga på för att genomföra ett coronatest. Läs mer nedan.
I Danmark utvecklades testverksamheten mycket tidigare än i Sverige och redan i början av pandemin öppnades testning upp för medborgare. I Region Skåne blev det först den 3 juli tillåtet för alla personer med symptom att testa sig med hjälp av ett egen-test som bokas via 1177.se. I Region Hovedstaden har därför hittills 840 000 provtagningar genomförts medan siffran för Region Skåne är 160 000. Däremot har testkapaciteten skruvats upp i Sverige de senaste veckorna och allt fler testar nu sig.
I Sverige finns också möjligheten att ta ett antikroppstest, för att se om man har antikroppar mot covid-19, medan den möjligheten ännu inte finns i Danmark. Dock har Testcenter Danmark, en myndighetssamverkan, nyligen dragit igång en ”Vi testar Danmark”-kampanj där 500 000 personer kommer att erbjudas att ta ett antikroppstest. Det är ett stort nationellt projekt som går ut på att ta reda på omfattningen och konsekvenserna av coronavirusets spridning i Danmark. (News Øresund)
Så sker provtagningar för covid-19 i Region Hovedstaden:
– Provtagningar kan göras i stationära testcenter, som drivs av Testcenter Danmark och bemannas av regionens personal. I Region Hovedstaden finns fem testcenter, bl.a. i Fælledparken. Man kan också testa sig vid gränsöverfarterna och vid mobila teststationer.
– Det krävs ingen tidsbokning för att testa sig vid gränsövergångarna, Köpenhamns flygplats och färjeläget i Helsingör, eller de mobila teststationerna. För att testa sig på ett stationärt testcenter krävs däremot att man har bokat en tid på coronaprover.dk.
– Alla i Danmark får testa sig. Om man har symptom uppmanas man däremot att kontakta sin läkare först och att man testar sig på ett av sjukhusens testkliniker.
– Provsvaret kommer inom 1-2 dagar och fås via sajten sundhed.dk eller MinSundhed-appen.
– I Danmark erbjuds just nu inte möjligheten att ta ett antikroppstest.
Så sker provtagningarna i Region Skåne:
– I Region Skåne kan man göra ett egen-test men testet måste bokas i förväg via sjukvårdsupplysningens sida 1177.se. Ett självtestnings-kit kan hämtas ut (det krävs att ett ombud hämtar testet) på apoteken eller kan man göra testet i sin bil vid en särskild provtagningsplats.
– Alla tillåts testa sig. Vid mindre symptom uppmanar sjukvården att man isolerar sig och gör ett egen-test för att få reda på om man har covid-19. Även personer utan symptom får testa sig, men det är inget sjukvården uppmanar till.
– Ett provsvar kommer inom 1-3 dagar och fås via 1177.se.
– I Sverige erbjuds även antikroppstester för personer som har haft covid-19 liknande symptom men som har varit friska de senaste 14 dagarna.
Källor: 1177, Region Skåne, Statens Serum Institut, Region Hovedstaden
-
Samhälle12 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark10 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark10 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Samhälle12 månader sedanReserekord när Öresundstågen växt från Köpenhamn-Malmöpendel till att omfatta hela södra Sverige – siktar på 250-procentig ökning till 2050
-
Danmark8 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20264 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Samhälle12 månader sedanJacob Wallenberg om Öresundsregionen: ”Europas mest spännande region”
-
Samhälle9 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut

