Danmark
Ny dansk högskola invigd: Roskilde Festival Højskole
På fredagen invigdes Danmarks första nya allmänna högskola på 48 år som uppförts från grunden. En gammal betongfabrik i Roskilde har omvandlats till det kreativa området Musicon där nya Roskilde Festival Højskole finns bredvid Ragnarock som är ett museum för pop, rock och ungdomskultur.
Den filantropiska organisationen Realdania har bidragit med 50 miljoner danska kronor till ombyggnaden av en industrihall till lokaler åt den nya högskolan som beskrivs som en kombination från det bästa av två världar – Roskilde Festivals idéer om frivillighet, projektledning, och kulturproduktion samt högskolevärldens värderingar om medborgarskap och involvering.
Den nya högskolan invigdes på fredagen men redan för en vecka sedan började undervisningen med 12 lärare och 60 elever som kan studera ämnen som musik, ledning, medier och aktivism. (News Øresund)
-
IT / mobiltelefoni12 månader sedanOtryggheten i fokus när IT-företagen lämnar Kista
-
Arbetsmarknad11 månader sedanE-handelsföretaget Boozt flyttar huvudkontoret från Malmö till Köpenhamn
-
Danmark12 månader sedanDansk magnat blir storägare i bolaget bakom svenska Fjällräven
-
Turism/kultur12 månader sedanMalmö får ett maraton – efter 39 års uppehåll
-
Danmark5 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Samhälle7 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark11 månader sedanNu kostar den danska kronan under 1,50
-
Forskning11 månader sedanRekordstor donation till Lunds universitets cancerforskning från stiftelse med koppling till Ingvar Kamprad och Ikea
