Näringsliv
Rekordmånga kryssningsfartyg till Copenhagen Malmö Port

Kryssningtrafiken slår nya rekord för Copenhagen Malmö Port som i år tar emot kryssningsfartyg såväl i Köpenhamn som i hamnarna i Malmö och Visby. Foto: News Øresund
Det går bra för Copenhagen Malmö Port, CMP. Hamnarna fick förra året nästan 16 procent fler kryssningspassagerare, omsättningen ökade med 27 miljoner till 839 miljoner svenska kronor och rörelseresultat ökade med 35 miljoner till 78 miljoner svenska kronor.
– Vi ser en stark utveckling för kryssningsverksamheten. Fartygen blir större och antalet anlöp fler. Dessutom hanterar vi fler s.k. Turn Around-anlöp, där fartygen byter passagerare hos oss. Detta befäster tydligt Köpenhamns position som den ledande kryssningsdestinationen i norra Europa och bekräftas också av de fina betyg vi får från våra kunder. Samtidigt ser vi också ökat intresse för Malmö sedan det står klart att CMP får ta emot större fartyg där också, säger Copenhagen Malmö Ports vd Barbara Scheel Agersnap i ett pressmeddelande.
Även den övriga hamnverksamheten växer. Under det senaste året har hamnens verksamhet med torrbulk ökat liksom RoRo-volymerna och järnvägstrafiken i Malmö medan containerverksamheten betecknas som stabil.
Copenhagen Malmö Port är ett driftsbolag som driver hamnarna i Köpenhamn och Malmö samt kryssningshamnen i Visby. Företaget bildades 2001 och ägs till 50 procent av danska By & Havn (ägt av Köpenhamns kommun och danska staten), 27 procent av Malmö stad samt 23 procent av privata ägare i Sverige. Styrelseordförande är Mads Lebech, vd för Industriens Fond, och vice ordförande är den skånska politikern Ilmar Reepalu (S). (News Øresund)
-
Danska valet 20267 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danska valet 20267 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark11 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20267 månader sedanMöt partierna i danska Folketinget
-
Longreads12 månader sedanSvenska Bonnier News köper danska Zetland
-
Danmark11 månader sedanTrendbrott: Unga danska män röker och dricker mindre
-
Danmark11 månader sedanDanska kommun- och regionvalet: Bakslag för regeringen – starkt fram för både höger- och vänsterkanten
-
Intervjuer12 månader sedanFrån studentmedarbetare på Udenrigsministeriet till ambassadör i Stockholm
