Danmark
På måndag firas återföreningen av Sønderjylland med Danmark – i mindre skala
Den 15 juni är det 100 år sedan Sønderjylland, den sydligaste delen av Jylland, återförenades med Danmark efter att ha tillhört Tyskland i mer än ett halvt sekel. Ett stort firande var planerat för hela året, krönt med ett besök av drottning Margrethe i mitten av juli, men på grund av coronapandemin har många arrangemang fått ställas in eller skjutas fram. Men på måndag kommer DR ändå att sända direkt från regionen, och ett antal konserter, utställningar, invigningar av nya minnesstenar och historiska rundturer hålls över hela Danmark under den närmaste tiden.
Dessutom förlängs firandet ytterligare ett år, så att det finns större chans att de inställda och framflyttade arrangemangen ändå kan genomföras. Drottningens besök kommer i stället att ske i juni 2021, då hon får en rundtur i Sønderjylland. (News Øresund)
Fakta: Återföreningen med Sønderjylland 1920
Efter Tysklands nederlag i första världskriget inleddes en process med att återfå de sydliga delarna av Jylland som Danmark hade förlorat i de Slesvigska krigen 1848-1850 och 1864. Efter en folkomröstning valde invånarna i Sønderjylland att tillhöra Danmark istället för Tyskland och återföreningen blev verklighet den 15 juni 1920.
-
Danska valet 20267 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danska valet 20267 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark11 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Samhälle12 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danska valet 20267 månader sedanMöt partierna i danska Folketinget
-
Longreads12 månader sedanSvenska Bonnier News köper danska Zetland
-
Danmark11 månader sedanTrendbrott: Unga danska män röker och dricker mindre
-
Danmark10 månader sedanDanska kommun- och regionvalet: Bakslag för regeringen – starkt fram för både höger- och vänsterkanten
