Samhälle
Øresundsindex som ska mäta regionens utveckling publiceras i vår

Ett årligt Øresundsindex som följer regionens utveckling brett samt kvartalsvisa trafikdata som visar resande och godsflöden över sundet. Så ser Øresundsbro Konsortiets och Øresundsinstituttets samarbete kring ett Øresundsindex ut som presenterades vid en livesänd presskonferens under måndagen.
– Vi saknar ett samlat mått, hur går det egentligen för regionen och hur mår den? Hur är det med arbetspendlingen – ökar eller minskar den? Växer besöksnäringen och näringslivets kontakter? Hur ser det ut med frakt och persontrafik? Vi saknar ett samlat mått som ger nuläget, men kanske ännu viktigare förändringen över tid. Den trenden vill vi gärna se. Øresundsbron är brobyggare, vi har byggt bron en gång och fortsätter bygga broar, sade Linus Eriksson, vd Øresundsbro Konsortiet, vid presskonferensen.
Under våren 2022 ska det första indexet lanseras. Øresundsbro Konsortiet är initiativtagare och finansiär till satsningen medan dansk-svenska Øresundsinstituttet står för oberoende analysarbetet. Trafikdata kommer att samlas in från flera trafikaktörer, där bland annat Skånetrafiken och ForSea är partner till samarbetet som även omfattar forskare vid Lunds universitet och Roskilde Universitet. (News Øresund)
-
Danmark7 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Näringsliv11 månader sedan
Saab vill bygga nästa generations stridsflygplan
-
Näringsliv11 månader sedan
Brittiskt företag bygger lyxoutlet i skånska Löddeköpinge – konkurrerar med danska Ringsted Outlet
-
Danmark9 månader sedan
Utan invandring eller stigande fruktsamhet kommer antalet invånare i Danmark att minska kraftigt
-
Danmark10 månader sedan
Danska logistikföretaget DSV köper DB Schenker och blir Danmarks näst största företag
-
Politik9 månader sedan
Region Skånes politiker uppvaktar Danmarks regering för att få behålla samarbetet med danska regioner
-
Norden10 månader sedan
Digitalt gränshinder löst – nu kan svenskar ”Vippsa” pengar till övriga Norden med sina mobiltelefoner
-
Norden7 månader sedan
Nytt program för fri rörlighet i Norden ska stärka Nordiska Ministerrådets arbete mot gränshinder