Samhälle
Öresundsbron sänker trafikprognosen för 2030


Den nya trafikprognosen för 2030 visar på en lägre utveckling för pendlingstrafiken över Öresundsbron samtidigt som fritids- och frakttrafiken utvecklas starkare än väntat. Foto: News Øresund – Johan Wessman
Sämre utveckling för pendlingstrafiken gör att Öresundsbro Konsortiet skriver ner den långsiktiga trafikprognosen för år 2030 från 35 000 till 27 800 motorfordon som kör över bron varje dag. Prognosen för antalet tågpassagerare skruvas ner från 49 000 till 46 000 per dygn, skriver brokonsortiets nyhetsbrev Fokus Öresund.
– I tidigare prognoser har vi räknat med att den stora utvecklingen skulle ske inom pendlingstrafiken, som låg som högst åren 2005-2008. Finanskrisen gjorde att pendlingen gick ner. Det påverkade trafikutvecklingen ända fram till 2013, säger Karsten Längerich, chef Fritid vid Öresundsbron och ansvarig för prognosen, till Öresundsbrons magasin Fokus Öresund.
Den nya trafikprognosen för 2030 visar på en lägre utveckling för pendlingstrafiken över Öresundsbron samtidigt som fritids- och frakttrafiken utvecklas starkare än väntat. Det meddelade Öresundsbro Konsortiet på torsdagen. Prognosen tar sin utgångspunkt i den regionala utvecklingen inom bostads- och arbetsmarknaden där pendlingen nu börjat öka igen men utan att ännu komma ikapp förväntningars i den förra prognosen från 2011.
Eftersom pendlarna betalar ett lägre pris jämfört med andra grupper innebär den nya prognosen inget hot mot brons ekonomi. Inte minst när det gäller frakttrafiken är förväntningarna stora. Sammantaget innebär det att Öresundsbro Konsortiets lån väntas vara återbetalda år 2034. (News Øresund)
Fakta: Fler hyr- och taxibilar på Öresundsbron efter id-kontrollerna
Enligt Öresundsbro Konsortiet har företagstrafiken över Öresundsbron hittills ökat med 7,4 procent under 2016. Främst är det taxi och hyrbilar som ökar.
– Vi utgår från att det är en konsekvens av id-kontrollerna, säger Maria Romare, chef Business vid Öresundsbron.
Hon pekar på att företag hyr in bilar och bussar för att hjälpa anställda som arbetspendlar över Öresund medan taxibilarna främst kör passagerare till Köpenhamns flygplats i Kastrup
-
Danmark6 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur12 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Danmark11 månader sedan
Danskt trepartsavtal om CO2-avgift för lantbruket klart – visar att 2030-målet för utsläppen nås
-
Infrastruktur11 månader sedan
Klart hur en Öresundsmetro skulle ansluta till Malmö
-
Näringsliv9 månader sedan
Saab vill bygga nästa generations stridsflygplan
-
Norden11 månader sedan
Möjligt att betala med mobilen över Öresund när Vipps lanseras i Sverige i höst
-
Näringsliv9 månader sedan
Brittiskt företag bygger lyxoutlet i skånska Löddeköpinge – konkurrerar med danska Ringsted Outlet
-
Samhälle12 månader sedan
Danmark skriver ner befolkningsprognosen – väntas nå 6 miljoner invånare 2028