Infrastruktur
Nya siffror: tolv procent färre reste över Öresundsbron

”Vi tycker det är tråkigt att gränskontrollerna har dessa uppenbart negativa effekter på integrationen i regionen. Det drabbar Skånetrafiken och alla våra pendlare i synnerhet. Situationen är inte bra och vi har ännu inte fått något svar från Näringsdepartmentet vad gäller ersättning. Pengar som Region Skåne, där Skånetrafiken ingår, krävt ersättning för”, säger Stefan Svalö (S), regionråd och ordförande i kollektivtrafiknämnden, i ett pressmeddelande. Foto: News Øresund – Johan Wessman
Antalet tågresor över bron minskade med tolv procent under januari och februari jämfört med samma period i fjol. Det visar nya beräkningar från DSB. Reseminskningen var därmed inte så stor som 20 eller 25 procent, vilket tidigare nämnts av DSB och i media.
Den tolvprocentiga minskningen ska dock ses i ljuset av att DSB räknar med att Öresundstågresandet över bron skulle ha ökat med fem procent under januari och februari i år om inte id-kontrollerna införts.
Bortsett från resandet över Öresundsbron ökade antalet resor med kollektivtrafiken i Skåne med 4,6 procent under januari och februari. (News Øresund)
-
Danmark11 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark11 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Danska valet 20265 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark9 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20264 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Samhälle10 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark10 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
-
Danmark10 månader sedanSocialdemokratiet och Venstre vill se fler p-platser i Köpenhamn
