Samhälle
Öresundsbron ger ukrainska flyktingar fri passage och lyser upp brons pyloner varje helg i mars

Öresundsbron ger sitt stöd till ukrainska flyktingar genom att låta ukrainskregistrerade bilar resa fritt över bron från den 1 mars, meddelar Öresundsbron i ett pressmeddelande. Dessa fordon tillåts resa igenom betalstationen utan att behöva betala. Samma stöd ges även till lastbilstransporter som vill frakta förnödenheter till Ukraina och till busstransporter med ukrainska flyktingar som behöver resa över bron, men då vill Öresundsbrons kundtjänst bli kontaktade i förväg för att kunna erbjuda fri resa över bron.
Dessutom kommer bron att låta pylonerna lysas upp i de ukrainska gul-blå färgerna varje helg under mars, från fredag eftermiddag till söndag kväll.
Även danska buss- och tågbolag meddelar att de ger fria resor till flyktingar från Ukraina. DSB och Arriva låter ukrainska flyktingar som kommer till den danska gränsen att få resa gratis med tåg vidare in i Danmark, uppger Transportministeriet. Även kollektivtrafikbolaget Movia, som kör busstrafiken på Själland, låter ukrainska flyktingar resa gratis. (News Øresund)
-
Danmark2 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur9 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Danmark11 månader sedan
Danska regeringen bidrar med miljoner till stängningen av Pusher Street på Christiania – den 6 april börjar gatan grävas upp
-
Arbetsmarknad12 månader sedan
Fler svenskar omfattas av den danska expertskatten
-
Samhälle12 månader sedan
Göteborg kan gå från sex särskilt utsatta områden till ett på tio år
-
Danmark11 månader sedan
Ny prognos: Köpenhamn växer med 120 000 invånare fram till 2060
-
Infrastruktur12 månader sedan
Öresundsbron klarar fyrdubbling av tågtrafiken för gods och passagerare – men det kräver ytterligare en sänktunnel mellan Pepparholm och Kastrup
-
Samhälle12 månader sedan
Greater Copenhagens vd går till Innovation Skåne