Samhälle
Om mediekrisen i Skåne: ”Vissa röster försvinner”

Gitte Wille, kulturchef i Region Skåne, ser en internationell trend där antalet artiklar om kultur och kulturpolitik minskar. Bild: News Øresund – Anna Palmehag.
Mediekrisen i Skåne begränsar mångfalden och leder till en fattigare kulturdebatt. Det är några lokala reaktioner på News Øresunds granskning av nedskärningarna på de skånska redaktionerna.
– Jag tycker att ägarkoncentrationen är ett större problem än det faktum att antalet journalister minskar. I Landskrona hade vi tidigare två, nästan tre, tidningar. Nu är det en som dominerar fullständigt, säger riksdagspolitikern Niklas Karlsson (S) som tidigare var kommunalråd i Landskrona.
Läs mer: 40 procent färre journalister i Skåne
Han förstår sammanslagningen av debatt- och ledarsidor ur ett ekonomiskt perspektiv, men menar att den går ut över mångfalden. Färre röster blir hörda, vissa perspektiv uteblir och nordvästra Skåne får mindre utrymme.
– Det är en utveckling att ta på allvar. När Arbetet startade fanns det redan sex liberala tidningar. De skrev mer om svinpesten än om koleran. Först när Arbetet startade började de andra också att skriva om sjukdomen som drabbade arbetarklassen, säger Niklas Karlsson.
Gitte Wille, kulturchef i Region Skåne, följer framför allt kulturjournalistikens utveckling. Hon ser en internationell trend, där antalet artiklar om kultur och kulturpolitik minskar. Det har fått kulturinstitutionerna att välja nya kommunikationsstrategier:
– Förr i tiden fanns det bara ett medium. Om man inte syntes i Sydsvenskan, då fanns man inte. I dag kommunicerar kulturinstitutioner i många olika kanaler. Det går inte att luta sig tillbaka och vänta på publiken.
Gitte Wille ser det som ett problem att det kritiska anslaget försvinner. Recensioner och kulturdebatter bidrar till att kultursektorn rör sig framåt.
– Kulturpolitiken är ofta fokuserad på kvantitet. Man vill till exempel veta hur många föreställningar det görs på ett år. Kritiska kulturjournalister har ett helt annat fokus och diskuterar innehåll. Genom att prata om kvalitet bidrar man till att kulturpolitiken utvecklas, säger Gitte Wille. (News Øresund – Emilia Söelund)
-
Samhälle11 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle11 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark9 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
-
Danmark9 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Infrastruktur11 månader sedanKris för utbyggnaden av Stockholms tunnelbana – fyra miljarder saknas
-
Arbetsmarknad12 månader sedanUber förvärvar stort danskt taxibolag
-
Infrastruktur12 månader sedanNy rapport: Så ska Arlandas konkurrenskraft stärkas
