Infrastruktur
Nya tågdepån i Hässleholm för underhåll av Öresundståg klar
Nu är den nybyggda tågdepån som ska serva Öresundstågen redo för invigning. På depån, som tas i full drift i december, finns verkstad och spårplatser för städning och uppställning av de 111 tågen som används i Öresundstågstrafiken.
Öresundstågen har hittills körts till Danmark för underhåll, men från och med december i år kommer tågen att servas i den nya anläggningen i Kärråkra utanför Hässleholm. Depån har plats för cirka 50 tåg samtidigt och består av fyra byggnader på sammanlagt 26 000 kvadratmeter.
I samband med att Öresundstågstrafiken förra året upphandlades på nytt lades även underhållet in som en del av avtalet. SJ AB vann upphandlingen och har sedan dess bildat dotterbolaget SJ Öresund med kontor i Malmö. Bolaget har tidigare meddelat att de söker 100 nya medarbetare till depån och har ingått ett partnerskapsavtal som innebär att norskägda Mantena ska ansvara för underhållet av tågen. I december i år tar SJ över Öresundstågstrafiken och från december 2022 även den danska trafiken fram till Østerport station.
Produktionskostnaden för depån har varit 1,5 miljarder, enligt Skånetrafiken. Verkstaden har 10 spårplatser, i en kombihall finns utrymme för att tvätta och klottersanera tågen och så finns 36 spårplatser för uppställning och städ. (News Øresund)
Läs mer: I december tar SJ Öresund över Öresundstågstrafiken
-
Danmark11 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark11 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Danska valet 20265 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark9 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20264 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Samhälle10 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark10 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
-
Danmark10 månader sedanSocialdemokratiet och Venstre vill se fler p-platser i Köpenhamn
