Infrastruktur
Driften av Ängelholm Helsingborg Airport läggs ner tills vidare
Coronapandemin har dragit undan mattan för flygbranschen, och nu väljer Peab att lägga ner driften av Ängelholm Helsingborg Airport tills vidare. Efter flera år av minskande passagerarantal stoppade coronakrisen alla flyg från flygplatsen helt under våren. Flygplatsbolaget har förlorat en miljon kronor i veckan under de senaste månaderna, säger flygplatsens vd Christian Ziese i ett pressmeddelande.
Merparten av personalen sägs nu upp, men under uppsägningstiden kommer det fortsatt att gå att resa från flygplatsen. SAS börjar åter flyga från Ängelholm Helsingborg Airport den 15 juni, om än i begränsad omfattning. Flygplatsen väljer dock att behålla den personal som krävs för att Ängelholm Helsingborg Airport ska kunna behålla sitt flygplatscertifikat, så att en eventuell uppstart förenklas. Diskussioner om flygplatsens framtid pågår mellan Peab och de omkringliggande kommunerna i nordvästra Skåne.
– Vi har drivit flygplatsen i tio års tid och under de senaste åren har vi framfört att vi långsiktigt inte kan ta ensamt ansvar för denna viktiga samhällsfunktion. Coronapandemins effekter på resandet har ställt frågan på sin spets. Utan intäkter och med en oklar framtid för flyget måste vi nu tyvärr ta steget och stänga flygplatsen tills vidare. Samtidigt har jag goda förhoppningar om att kommunerna i Nordvästskåne vill hitta en lösning så att flygplatsen kan återstartas i framtiden, säger Jesper Göransson, vd och koncernchef på Peab, i ett pressmeddelande.
(News Øresund)
-
Samhälle11 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle11 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark9 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
-
Danmark9 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Infrastruktur12 månader sedanKris för utbyggnaden av Stockholms tunnelbana – fyra miljarder saknas
-
Arbetsmarknad12 månader sedanUber förvärvar stort danskt taxibolag
-
Infrastruktur12 månader sedanNy rapport: Så ska Arlandas konkurrenskraft stärkas


