Danmark
Ny rätt till tidigare pension diskuteras i Danmark
Den socialdemokratiska regeringen har lagt fram ett förslag till ny pensionsordning där personer som varit länge på arbetsmarknaden ska kunna dra sig tillbaka tidigare än den allmänna pensionsåldern. Inför valet juni 2019 var pensionsåldern för personer med hårt fysisk arbete ett hett debattämne och det väntas tuffa förhandlingar kring förslaget.
Under tisdagen lade den danska regeringen fram sitt förslag till en ny pensionsreform. Syftet är att de som arbetat flest år och är utslitna på grund av tungt arbete ska kunna dra sig tillbaka tidigare än den allmänna pensionsåldern som successivt kommer att öka i takt med befolkningens levnadsålder stiger. Under valrörelsen förra året var det en av de största valfrågorna och Socialdemokratiet har lovat sina väljare att presentera en lösning.
Förslaget som nu lagts fram innebär att pensionsåldern görs beroende av hur länge en arbetstagare varit på arbetsmarknaden när hen är 61 år. Ett arbetsliv på 42 år ger ett års tidigare pension, 43 år på arbetsmarknaden vid 61 års ålder ger två års tidigare pension och 44 år ger tre år tidigare pension.
År 2022 kommer pensionsåldern vara 67 år, men regeringen förväntar att 38 000 danskar kan gå i pension tidigare 2022 om förslaget genomförs. Nu blir det förhandling med övriga partier för att säkra en majoritet i Folketinget. (News Øresund)
-
Samhälle10 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle10 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark8 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanNytt passagerarrekord för Köpenhamns flygplats i april – växer snabbare än Arlanda
-
Politik11 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Arbetsmarknad11 månader sedanPendlarserie: ”Ögonöppnande att se hur en annan arbetsmarknad funkar – vi är ofta kaxiga i Sverige”
-
Hållbarhet11 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
-
Danmark11 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
