Danmark
Ny hållbar stad med 20 000 invånare byggs på Själland

Från noll till 20 000 invånare på 20 år. Planerna för den nya småstaden Vinge på norra Själland är ambitiösa. Med en ny S-tågstation är Köpenhamn 40 minuter bort medan Frederikssund och Roskildefjorden nås på 10 minuter. Illustration: byenvinge.dk
De 23 första familjerna har redan köpt sina tomter och 2018 invigs en S-tågstation. När den nya danska småstaden Vinge är fullt utbyggd om 20 år ska den ha 20 000 invånare och 4 000 arbetsplatser. Med fokus på hållbar utveckling är Vinge det största stadsutvecklingsprojektet i Danmark.
På en yta något större än Örestad planeras för den nya småstaden Vinge några kilometer sydöst om Frederikssund på norra Själland. Här skapas en ny stad som ska locka med vacker natur, ett eget ”floddelta” samt ett miljövänligt tänkande med mycket cykelstigar och egen pendeltågstation. Tomterna blir små och husen måste byggas i två våningar för att skapa en kompakt och modern stadsmiljö. Kommunen erbjuder en gemensam värmelösning med jordvärme eller luftvärme samt fibernät för att möjliggöra moderna it-lösningar i bostäderna.
Med natur, stadsliv, miljövänlig teknik och S-tågstation ska Vinge locka till sig upp emot 20 000 invånare och 4 000 arbetsplatser inom de närmaste 20 åren hoppas kommunen. Med S-tåg är Köpenhamn endast 40 minuter bort. Och från Köpenhamn kommer Henning Larsen Architects som tillsammans med Tredje Natur, MOE och RPA ritat den nya S-tågstationen i Vinge. (News Øresund)
-
Samhälle10 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle10 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark8 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanNytt passagerarrekord för Köpenhamns flygplats i april – växer snabbare än Arlanda
-
Politik12 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Arbetsmarknad12 månader sedanPendlarserie: ”Ögonöppnande att se hur en annan arbetsmarknad funkar – vi är ofta kaxiga i Sverige”
-
Hållbarhet11 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
-
Danmark11 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
