Samhälle
Ny analys: Fehmarn Bält-tunneln kan ge lyft för skånska hotell, butiker och logistikföretag
Tre av fyra fastighetsbolag i södra Sverige räknar med att de kommer att märka av effekterna från Fehmarn Bält-tunneln inom tio år från dess öppnande kring 2030. De branscher som främst bedöms kunna dra nytta av tunneln är logistik och transport, hotell och handel. Det visar en analys som HUI tagit fram på uppdrag av Fastighetsägarna Syd där 78 medlemsföretag besvarat frågor.
Fehmarn Bält-tunneln blir 18 kilometer lång och väntas efter vissa förseningar invigas i början av 2030-talet. Den kommer att minska restiden med tåg mellan Malmö och Hamburg till omkring tre timmar och öka kapaciteten för såväl väg- som tågtrafiken mellan Tyskland, Danmark och Sverige.
Analysen pekar på erfarenheterna från Öresundsbron som visar att det tog ått år innan antalet fordon nådde en högre och mera stabil nivå. En liknande utveckling väntas för Fehmarn Bält-tunneln. Av de tillfrågade fastighetsföretagen tror tre av fyra att effekterna från den dansk-tyska tunneln kommer att märkas i södra Sverige inom tio år.
En klar majoritet av företagen, sju av tio, tror att attraktiviteten i södra Sverige kommer öka som en följd av Fehmarn Bält-tunneln. ”Södra Skåne har potential att bli en stor arbetsmarknadsregion” skriver HUI .
De branscher som flest fastighetsföretag tror kommer att utvecklas som en följd av Fehmarn Bält-tunneln är logistik och transport (54%), hotell (44%), handel (33%), industri (23%) och kontor (18%).
Vart tredje företag tror på en ökad efterfrågan på fastigheter kopplade till turism, 26 procent på att det kommer nya typer av hyresgäster som internationella bolag och logistikaktörer medan lika många tror på en värdeökning på fastigheter i södra Sverige kopplat till Fehmarn Bält-tunneln.
I likhet med en liknande rapport från det dansk-svenska politiska samarbetet Greater Copenhagen pekas infrastrukturen ut som en trång sektor där satsningar i södra Sverige riskerar att bli klara för sent.
Fastighetsägarn Syd lyfter fem satsningar som de anser extra viktiga göra inför invigningen av Fehmarn Bält:
- att Öresundsbrons intäkter återinvesteras i regional infrastruktur
- att kapaciteten ökas på Södra stambanan och E6:an
- att en regional näringslivsstrategi tas fram för att maximera Fehmarn Bälts effekter
- att planeringsförutsättningarna stärks, exempelvis genom regionala bostadsförsörjningsplaner, stationsnära förtätning och markberedskap för logistiketableringar
- att projektet ges nationell prioritet och integreras i svensk infrastrukturplanering
(News Øresund)
-
Samhälle10 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle10 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark8 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanNytt passagerarrekord för Köpenhamns flygplats i april – växer snabbare än Arlanda
-
Politik11 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Arbetsmarknad11 månader sedanPendlarserie: ”Ögonöppnande att se hur en annan arbetsmarknad funkar – vi är ofta kaxiga i Sverige”
-
Hållbarhet11 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
-
Danmark11 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
