Danmark
Novo Holdings och Novo Nordisk köp av kontraktstillverkaren Catalent är så stort att det kan påverka valutakursen och ränteläget i Danmark

Dansk Novo Nordisk-imperiets besked att de köper Catalent, en amerikansk kontraktstillverkare av läkemedel, för motsvarande 114 miljarder danska kronor betecknas av den danska affärstidningen Børsen för ”danmarkshistoriens största uppköp”. Tidningen menar att affären och dess följder är så stora att Nationalbanken kan bli tvungen att stödköpa danska kronor och ha en lägre styrränta än ECB.
Uppköpet av Catalent sker i två steg. Novo Nordisk huvudägare Novo Nordisk Fonden köper via dotterbolaget Novo Holdings kontraktstillverkaren Catalent för motsvarande 114 miljarder danska kronor. Därefter säljs tre av Catalents fabriker i Italien, Belgien och USA vidare till Novo Nordisk för motsvarande 76 miljarder danska kronor.
Catalent Inc. är ett amerikanskt läkemedelsbolag och kontraktstillverkare med huvudkontor i New Jeersey i USA. De tre fabrikerna som säljs vidare till Novo Nordisk har fokus mot steril fyllning av läkemedel och sysselsätter enligt Novo Nordisk mer än 3 000 personer. Fabrikerna jobbar delvis redan åt Novo Nordisk men även bland annat åt konkurrenten Eli Lily som enligt Børsen nu begärt att affären granskas av konkurrensmyndigheterna.
Fabriksköpen ska ses i perspektivet av framgångarna för Novo Nordisk nya läkemedel Semaglutide som under namnet Ozempic används mot diabetes och under varumärket Wegovy används mot övervikt. Det har skapat ett akut behov att bygga ut företagets produktionsanläggningar. I november förra året meddelades att Novo Nordisk ökar investeringarna i fabriken i Kalundborg på västra Själland med ytterligare 42 miljarder danska kronor. Då hade fabriken redan byggts ut i flera omgångar. Mellan millenieskiftet och 2020 investerade Novo Nordisk 18 miljarder kronor i Kalundborg och under 2021-22 meddelade företaget att de skulle investera ytterligare 18 miljarder där. Det pågår även en investering på motsvarande 16 miljarder danska kronor i en utbyggnad av företagets fabrik i Chartres i Frankrike.
Novo Nordisk omsatte förra året 232 miljarder danska kronor och redovisade en vinst på 105 miljarder kronor före skatt. Företaget har drygt 64 000 anställda, varav cirka 23 000 arbetar i Danmark. (News Øresund)
-
Danmark5 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur11 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Infrastruktur11 månader sedan
Klart hur en Öresundsmetro skulle ansluta till Malmö
-
Norden10 månader sedan
Möjligt att betala med mobilen över Öresund när Vipps lanseras i Sverige i höst
-
Näringsliv8 månader sedan
Saab vill bygga nästa generations stridsflygplan
-
Näringsliv8 månader sedan
Brittiskt företag bygger lyxoutlet i skånska Löddeköpinge – konkurrerar med danska Ringsted Outlet
-
Samhälle12 månader sedan
Nu börjar visitationszoner efter dansk modell gälla i Sverige
-
Samhälle11 månader sedan
Danmark skriver ner befolkningsprognosen – väntas nå 6 miljoner invånare 2028