Infrastruktur
Nordiska transportministrar ska diskutera framtidens infrastruktur


Sveriges transportminister Anna Johansson har tillsammans med Nordiska rådet bjudit in de övriga nordiska transportministrarna till ett möte i Stockholm imorgon, onsdag. Foto: News Øresund – Anna Palmehag
Framtidens transport och infrastruktur står på agendan när de nordiska transportministrarna möts i Stockholm imorgon, onsdag. Dessutom ska ministrarna uppdatera varandra om nationella projekt och prioriteringar, och diskutera samarbetet mellan ländernas transportmyndigheter.
Mötet arrangeras av Sveriges infrastrukturminister Anna Johansson (S) och Nordiska rådet. Tillsammans med bland andra Danmarks transportminister Hans Christian Schmidt (Venstre) ska de alltså diskutera hur transport och infrastruktur kan se ut år 2050.
Vid det laget hoppas de 79 kommunerna och tre regionerna i Greater Copenhagen & Skåne Committee att åtminstone en fast förbindelse mellan Helsingborg och Helsingør, och kanske även en metro mellan Malmö och Köpenhamn, ska vara på plats. Men News Øresund har ännu inte kunnat få någon kommentar om huruvida de visionerna kommer att finnas med i morgondagens diskussioner.
I infrastrukturministerns pressmeddelande betonas att cirka 70 000 personer dagligen pendlar mellan de nordiska länderna och att godsflödena över gränserna är stora.
– Samarbetet mellan de nordiska regeringarna vad gäller utvecklingen av infrastruktur är viktig för främjandet av våra handelsrelationer. En välfungerande transportinfrastruktur länderna emellan gör det attraktivt att bo och arbeta över landsgränserna, säger Anna Johansson i en kommentar. (News Øresund)
-
Danmark6 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur12 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Danmark11 månader sedan
Danskt trepartsavtal om CO2-avgift för lantbruket klart – visar att 2030-målet för utsläppen nås
-
Infrastruktur11 månader sedan
Klart hur en Öresundsmetro skulle ansluta till Malmö
-
Norden11 månader sedan
Möjligt att betala med mobilen över Öresund när Vipps lanseras i Sverige i höst
-
Näringsliv9 månader sedan
Saab vill bygga nästa generations stridsflygplan
-
Näringsliv9 månader sedan
Brittiskt företag bygger lyxoutlet i skånska Löddeköpinge – konkurrerar med danska Ringsted Outlet
-
Samhälle12 månader sedan
Danmark skriver ner befolkningsprognosen – väntas nå 6 miljoner invånare 2028