Danmark
Norden bildar ny fastighetsfond på 1,2 miljarder kronor

Fastighetsbolaget Norden har tillsammans med investerarna ATP Ejendomme, PFA och Industriens Pensions bildat en ny fastighetsfond med ett kapital på 1,2 miljarder danska kronor. Fonden ska fokusera på investeringar i Köpenhamn och dess omgivning. Det uppger Estate Media.
Den nya Fonden Norden VIII:s första projekt blir utvecklingen av det tidigare landsarkivet på Nuuk Plads med 13 000 kvadratmeter och närhet till en blivande Metrostation vid Jaktvej. Tillsammans med Freja Ejendomme har Norden utvecklat en ny detaljplan för det gamla landsarkivet som gör det möjlighet att bygga nya kontor och bostäder på området.
– Tidigare år har det varit svårt på uthyrningsmarknaden för kontor. Men med en förväntan om att även denna del av fastighetsmarknaden håller på att förbättras är det vår värdering att timingen är god när det gäller att investera i fastigheter som helt eller delvis står tomma, säger Fastighetsbolaget Nordens vd Peter Andreassen till Estate Media.
Norden förvaltar nu fem fonder till ett samlat värde på 7,5 miljarder danska kronor. (News Øresund)
-
Samhälle31 mars, 2020
Corona i Danmark och Sverige: Detta har hänt
-
Samhälle14 juli, 2020
Utrikesdepartementet förlänger reseavrådan till Danmark fram till den 29 juli
-
Infrastruktur23 januari, 2020
Tågvärden som blivit Öresundspendlarnas favorit
-
Samhälle2 juli, 2020
Danmark öppnar gränsen för invånarna i Blekinge och Kronoberg – Skåne närmar sig gränsöppning
-
Samhälle21 maj, 2020
Sverige behandlas på samma sätt som övriga Norden och Tyskland när Danmark börjar öppna upp gränsen – affärsresor möjliga från måndag
-
Samhälle28 maj, 2020
5 100 bilar kom från besök i Sverige och 2 000 från Bornholm vid den danska köbildningen på Öresundsbron i söndags
-
Samhälle8 juli, 2020
Skåne klarar kravet på låg smittnivå – Danmark väntas ge besked om gränsöppning över Öresund under torsdagen
-
Norden29 maj, 2020
Svenskar upplever orättvisa när de stoppas medan finländarna får korsa gränsen