Arbetsmarknad
Minskad pessimism om sysselsättningen i danskt näringsliv – prisökningar påverkar företagen i mindre utsträckning
Pessimismen minskar inom det danska näringslivet, men det är fortsatt en majoritet av branscherna som tror att sysselsättningen kommer att minska under kommande tre månader. Det visar den senaste mätningen från konjunkturbarometern för företag i Danmark.
Inom byggsektorn har den dystra vändningen vänt och nu är det en lika stor andel av företagen som väntar sig att sysselsättningen kommer att stiga, som väntar sig att den kommer att minska. Pessimismen minskar också i den danska industrin, även om det fortsatt är en majoritet som förväntar sig att sysselsättningen minskar.
Inom tjänstesektorn har det sedan i februari varit en större andel av verksamheterna som tror att sysselsättningen stiger kommande tre månader. Samtidigt som också sysselsättningsförväntningarna steg inom detaljhandeln är det fortsatt en betydligt större andel av företagen som tror att sysselsättningen kommer att minska framöver.
Mätningen visar även att utmaningarna från prisökningarna generellt sett minskar för näringslivet och att de stigande priserna har mindre inverkan på företagen. (News Øresund)
-
Danmark2 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur8 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Danmark10 månader sedan
Danska regeringen bidrar med miljoner till stängningen av Pusher Street på Christiania – den 6 april börjar gatan grävas upp
-
Danmark12 månader sedan
Transparency International: Danmark alltjämt minst korrupta landet i världen – Sverige på sämsta placeringen sedan mätningarna startade
-
Arbetsmarknad12 månader sedan
Nytt danskt löneavtal ger en ram på 8,8 procent under två år för 200 000 statsanställda
-
Arbetsmarknad11 månader sedan
Fler svenskar omfattas av den danska expertskatten
-
Arbetsmarknad12 månader sedan
Riksdagen röstar om id-kontrollag den 15 februari – så förbereder sig transportörerna
-
Samhälle11 månader sedan
Göteborg kan gå från sex särskilt utsatta områden till ett på tio år