Samhälle
Malmös inre hamn ska bli badvänlig
I takt med att Malmös inre hamn byggs om till bostadsområdet Varvsstaden görs också stora satsningar på att få hamnbassängen badvänlig. Den idag upp till elva meter djupa och öde hamnbassängen ska bli 3-4 meter djup med förhoppningen om att sjögräs och fiskar återigen ska hitta dit. Arbetet väntas påbörjas 2022 och ta runt två år. Det rapporterar Sydsvenskan.
Området mellan Västra Hamnen och centralstationen i Malmö, där Kockums tidigare hade sin varvsverksamhet, är i full gång att förvandlas till stadsdelen Varvsstaden. I takt med att bostadsområdet färdigställs gör också Malmö stad en stor satsning på att göra hamnbassängen badvänlig. Vattendjupet kommer gå från elva till 3-4 meter och de föroreningar som finns på havsbotten idag ska kapslas in med sten och lera. Arbetet beräknas ta runt två år och kosta 49 miljoner kronor.
Det är inte bara de boende i det nya området som väntas uppskatta hamnbassängens förvandling. Michael Palmgren, som är verksamhetschef på Marint kunskapscenter i Malmö och som varit konsult åt Malmö stad i arbetet, lyfter fram att grunda havsområden, så som de som nu ska återskapas, är den viktigaste biotopen som finns då de bland annat binder en stor del av havets koldioxid.
– Detta blir en förebild. De resultat vi får här kan vi ha stor nytta av när vi sedan jobbar med Nyhamnen. Det är otroligt spännande och viktigt. Vi öppnar upp staden till invånarna – Malmös största naturtillgång är havet, säger han till Sydsvenskan. (News Øresund)
-
Danska valet 20267 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danska valet 20267 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark11 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20267 månader sedanMöt partierna i danska Folketinget
-
Longreads12 månader sedanSvenska Bonnier News köper danska Zetland
-
Danmark11 månader sedanTrendbrott: Unga danska män röker och dricker mindre
-
Danska valet 20267 månader sedanValforskare: så kan den nya danska regeringen se ut efter valet
-
Danmark11 månader sedanDanska kommun- och regionvalet: Bakslag för regeringen – starkt fram för både höger- och vänsterkanten
