Samhälle
Malmöbor som pendlar över Öresund tjänar fyra miljarder


Under 2013 pendlade 8 630 Malmöbor till jobben i Köpenhamn. Tillsammans tjänade de 4,1 miljarder svenska kronor. Foto: News Øresund
Pendlingen över Öresund är viktig för Malmös ekonomi. Under 2013 pendlade 8 630 Malmöbor till Danmark och tillsammans tjänade de omkring 4,1 miljarder svenska kronor. Det visar nya uppgifter från Malmö stad.
– När man tittar på utvecklingen för Malmö är det viktigt att synliggöra de som pendlar till Danmark, säger Katrin Stjernfeldt Jammeh, kommunstyrelsens ordförande i Malmö.
Hon pekar på att pendlarna som bor i Malmö och jobbar i Danmark ofta missas i den svenska statistiken som därför inte ger en rättvisande bild av läget i Malmö. Barnfattigdomen verkar större när gränspendlarnas inkomster anges till noll i den svenska statistiken trots att de har en god inkomst från jobbet i Köpenhamn. Förvärvsfrekvensen (20-64 år) i Malmö är 68 procent med de danska gränspendlarna men bara 64 procent när de inte räknas med.
För Malmö är tillgången till den danska arbetsmarknaden värdefull med tanke på den höga arbetslösheten i staden. Baksidan med gränspendlingen är att Malmö tappar närmare 900 miljoner i skatt eftersom de som arbetar i Danmark betalar skatt där. Delvis kompenseras Malmö för detta genom det kommunala skatteutjämningssystemet.
Antalet Malmöbor som pendlar till jobbet i Danmark ökade från 744 år 1997 till 11 284 under toppåret 2008 för att falla till 8 630 under 2013 enligt statistiken från Ørestat som sammanställts av Øresundsinstituttet och som omfattar personer som arbetar minst halvtid i Danmark. De årliga inkomsterna som Malmöborna tjänade i Köpenhamn varierar såväl med antalet pendlare som med valutakursen som svängt kraftigt mellan åren. (News Øresund)
-
Danmark6 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur12 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Danmark11 månader sedan
Danskt trepartsavtal om CO2-avgift för lantbruket klart – visar att 2030-målet för utsläppen nås
-
Infrastruktur12 månader sedan
Klart hur en Öresundsmetro skulle ansluta till Malmö
-
Näringsliv9 månader sedan
Saab vill bygga nästa generations stridsflygplan
-
Norden11 månader sedan
Möjligt att betala med mobilen över Öresund när Vipps lanseras i Sverige i höst
-
Näringsliv9 månader sedan
Brittiskt företag bygger lyxoutlet i skånska Löddeköpinge – konkurrerar med danska Ringsted Outlet
-
Samhälle12 månader sedan
Danmark skriver ner befolkningsprognosen – väntas nå 6 miljoner invånare 2028