Danmark
Löneökningar i centrum när kollektivavtal för privatanställda i Danmark ska förnyas
Det går bra för den danska industrin vilket ger utrymme och en förväntan om en reell löneökning, menar den fackliga samarbetsorganisationen CO-industrin. Förhandlingarna om lön- och arbetsvillkor för privatanställda i Danmark, den så kallade OK25, har inletts. Först ut är industrins parter som ska förhandla fram ett nytt kollektivavtal för de drygt 230 000 löntagare som omfattas.
En central punkt på förhandlingsbordet är höjda reallöner säger CO-industrins ordförande och förhandlare Claus Jensen. Tidigare höjningar har resulterat i att man tagit in det man förlorat till följd av den höga inflationen, men nu finns plats för ett faktiskt lönelyft menar Jensen.
Arbetsgivarorganisationen Dansk Industri (DI) delar inte CO-industrins optimism. Trots att stora delar av näringslivet har haft en stark ekonomisk utveckling, så står andra sektorer inför stora utmaningar.
– Sammantaget ger situationen både hemma och utomlands ett oförutsägbart och konkurrensutsatt landskap. Därför behöver CO-industrin och DI återigen arbeta för att nå ett balanserat och ansvarsfullt avtal, sa Dansk Industris vd, Lars Sandahl Sørensen, under pressmötet.
När nya kollektivavtal inom den privata sektorn ska förhandlas är det industrin som är först ut. Det är sedan detta avtal (på danska ”overenskomst”) som sätter den ekonomiska ramen för de efterföljande avtal som ska förhandlas. Totalt är det 850 000 anställda inom den privata sektorn som berörs av förhandlingarna. Det nya kollektivavtalet kommer att ersätta avtalet som ingicks 2023 och som gäller fram till den 1 mars 2025.
CO-industri är ett samarbete mellan nio fackförbund som förhandlar industrins lön- och arbetsvillkor för drygt 230 000 anställda.
(News Øresund)
-
Samhälle11 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle11 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark9 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Politik12 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Hållbarhet12 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
-
Danmark11 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
-
Danmark9 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Infrastruktur11 månader sedanKris för utbyggnaden av Stockholms tunnelbana – fyra miljarder saknas


