Danmark
Allt fler svenska studenter väljer Copenhagen Business School
Copenhagen Business School har blivit allt populärare bland svenska studenter. I år är det 860 svenskar som går på en kandidat- eller mastersutbildning vid Köpenhamns ekonomiuniversitet.
Antalet svenska studenter som tas in på CBS, Copenhagen Business School, blir stadigt fler. Med undantag för pandemiåren 2021 och 2022 har det skett en gradvis ökning från 186 intagna 2014 till 295 förra året. Nu är det totalt 860 svenskar som går någon av kandidat- eller mastersutbildningarna där.
CBS utbildningsdekan Anna Thomasson intervjuas i Dagens Industri om de svenska studenterna. Hon tror att de faktorer som lockar allt fler är möjligheten att få svenskt studiebidrag, att Köpenhamn ses som en attraktiv stad och att CBS rankas högt bland världens ekonomiutbildningar.
CBS kommer på artonde plats i QS ranking av världens bästa handels- och ledarskapsutbildningar. I samma ranking placeras Handels strax under femtionde plats. Å andra sidan rankar Financial Times Handels på 23:e plats europeiska handelsutbildningar. Där kommer CBS först 48:a.
– Vi vill inte vara en traditionell handelshögskola och siktar till exempel inte på att få en status som elitskola. Vi kallar oss ett business university och vill ha ett brett spektrum av utbildningar och studenter med olika bakgrunder. Sen har det ändå blivit ett så hårt tryck på våra utbildningar att antagningskraven blivit väldigt höga. Det gör att vi brottas med diversiteten, förklarar Anna Thomasson.
CBS är mer än tio gånger större än sin motsvarighet i Stockholm, Handelshögskolan. 21 000 studenter pluggar på CBS mot 1 800 på Handels. Av dem är 860 svenskar på den danska skolan och knappt 1 400 på den svenska.
Grundregeln är att svenska studenter i Danmark får studiestöd från svenska CSN. Det går dock att ta del av det danska studiebidraget om man arbetar 10-12 timmar per vecka under studietiden.
(News Øresund)
-
IT / mobiltelefoni12 månader sedanOtryggheten i fokus när IT-företagen lämnar Kista
-
Arbetsmarknad11 månader sedanE-handelsföretaget Boozt flyttar huvudkontoret från Malmö till Köpenhamn
-
Danmark12 månader sedanDansk magnat blir storägare i bolaget bakom svenska Fjällräven
-
Turism/kultur12 månader sedanMalmö får ett maraton – efter 39 års uppehåll
-
Danmark5 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Samhälle7 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark11 månader sedanNu kostar den danska kronan under 1,50
-
Forskning11 månader sedanRekordstor donation till Lunds universitets cancerforskning från stiftelse med koppling till Ingvar Kamprad och Ikea
