Danmark
Lego hinner inte med alla nya beställningar till julhandeln


Den stora efterfrågan har överraskat Lego som nu signalerar att de inte kommer att hinna med alla nya order inför julhandeln trots att företaget satsat miljarder på att bygga ut produktionskapaciteten. Foto: Lego
De är redan störst i världen på leksaker och har investerat miljarder i utökad produktion. Ändå räcker det inte. Kunderna vill ha mer. Lego signalerar nu att de inte kommer att hinna leverera alla nya order utan att vissa produkter kan bli utsålda inför julhandeln. Det rapporterar finans.dk.
– Den fenomenala efterfrågan som vi har upplevt under det första halvåret har varit betydligt högre än vår egen och våra kunders förväntningar och prognoser och det betyder att våra fabriker över hela världen är pressade. Alla Lego fabriker kör på full kapacitet, och vi kommer att leverera alla Lego produkter som butikerna redan har beställt, säger Legos presskontakt Roar Rude Trangbæk till finans.dk.
När det gäller nya beställningar kan leksaksbutikerna därför inte ta för givet att Lego hinner leverera allt innan jul. I flera europeiska länder kommer Lego inte hinna med att leverera order som inkommer från och med nu och fram till jul uppger Roar Rude Trangbæk.
Under första halvåret 2015 ökade Legos försäljning med 23 procent till 14,1 miljarder danska kronor. Under de senaste åren har leksaksföretaget investerat flera miljarder för att bygga ut produktionskapaciteten i sina europeiska fabriker och i Mexico. Just nu bygger företaget en stor fabrik i Jiaxing i Kina som väntas få 1 500 anställda när den är i full drift 2017. Legos huvudkontor och största fabrik finns fortfarande i den lilla orten Billund på Jylland och som många barnfamiljer känner igen som hemorten för Legoland. Sedan 2010 har antalet anställda inom Lego ökat med 50 procent till fler än 15 000. (News Øresund)
-
Danmark2 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur9 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Danmark11 månader sedan
Danska regeringen bidrar med miljoner till stängningen av Pusher Street på Christiania – den 6 april börjar gatan grävas upp
-
Arbetsmarknad12 månader sedan
Nytt danskt löneavtal ger en ram på 8,8 procent under två år för 200 000 statsanställda
-
Arbetsmarknad12 månader sedan
Fler svenskar omfattas av den danska expertskatten
-
Samhälle12 månader sedan
Göteborg kan gå från sex särskilt utsatta områden till ett på tio år
-
Danmark11 månader sedan
Ny prognos: Köpenhamn växer med 120 000 invånare fram till 2060
-
Infrastruktur12 månader sedan
Trafikverket föreslår ny svensk-dansk utredning om ytterligare fast förbindelse