Danmark
Lego-arving donerar 100 miljoner dollar till barn i konfliktområden

En del av vinsterna från Lego använder Lego Fonden till en donation på 100 miljoner dollar till barn i konfliktområden. Pressfoto från Lego
Lego Fonden donerar 100 miljoner dollar till Sesame Workshop och partnerorganisationerna BRAC och IRC som driver lekstugor för utsatta rohingya barn i Bangladesh och flyktingbarn i närområdena kring Syrien. Det rapporterar Danmarks Radio.
Vinsterna från leksakskoncernen Lego hamnar delvis i Lego fonden som äger 25 procent av Lego (övriga 75 procent ägs av familjen Kirk Kristiansens holdingbolag Kirkbi A/S). Vid utgången av 2017 hade fonden 46 anställda och ett eget kapital på närmare 12,7 miljarder danska kronor. Målet med fonden är att utveckla och inspirera dem som ska bygga framtiden.
– Det är klart att det finns riktigt många resurser till förfogande i fonden och de ska bara ut och göra bästa möjliga skillnad, säger Thomas Kirk Kristiansen till Danmarks Radio. Han är son till Legos tidigare mångåriga direktör Kjell Kirk Kristiansen, och sedan två år ordförande för Lego Fonden. (News Øresund)
-
Samhälle10 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle10 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark8 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanNytt passagerarrekord för Köpenhamns flygplats i april – växer snabbare än Arlanda
-
Politik11 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Arbetsmarknad12 månader sedanPendlarserie: ”Ögonöppnande att se hur en annan arbetsmarknad funkar – vi är ofta kaxiga i Sverige”
-
Danmark11 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
-
Hållbarhet11 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
