Danmark
Lägenhetsförsäljningen minskar i Danmark – rekordmånga till salu

Antalet ägarlägenheter som är till salu i Danmark är på den högsta nivån sedan 2012. I huvudstadsområdet fanns 4 523 lägenheter till salu i början av september. Det är 26 procent fler än för ett år sedan. Huvudorsaken till det ökade utbudet är att försäljningen av lägenheter minskat kraftigt. Det uppger Boligsiden.dk.
Redan i början av sommaren rapporterade Boligsiden.dk att antalet försäljningar av ägarlägenheter börjat minska. I Köpenhamns kommun såldes 538 lägenheter i maj 2018 vilket är 13 procent färre jämfört med samma månad året innan.
Nu efter sommaren har den minskande lägenhetsförsäljningen bidragit till att antalet ägarlägenheter som är till salu i Danmark är på den högstan nivån sedan 2012.
– Den väsentligaste orsaken till att utbudet stiger är att försäljningen minskat markant. Under de första sju månaderna ligger försäljningen tio procent under samma period förra året. Samtidigt har det kommit ut fler lägenheter till salu under samma period och då stiger utbudet, säger Birgit Daetz, bostadsekonom och kommunikationsdirektör vid Boligsiden.dk.
Hon betonar att det höga utbudet varit en realitet tre månader i rad och att talen från september bekräftar att det inte var ett uttryck för någon tillfällighet under sommaren.
I Danmark som helhet var 8 250 ägarlägenheter till salu i början av september vilket är 18 procent fler än för ett år sedan. I Region Hovedstaden var 4 523 lägenheter till salu vilket är en ökning med 26 procent jämfört med samma tid förra året. (News Øresund)
-
Danmark5 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur11 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Infrastruktur11 månader sedan
Klart hur en Öresundsmetro skulle ansluta till Malmö
-
Norden10 månader sedan
Möjligt att betala med mobilen över Öresund när Vipps lanseras i Sverige i höst
-
Näringsliv8 månader sedan
Saab vill bygga nästa generations stridsflygplan
-
Näringsliv8 månader sedan
Brittiskt företag bygger lyxoutlet i skånska Löddeköpinge – konkurrerar med danska Ringsted Outlet
-
Samhälle12 månader sedan
Nu börjar visitationszoner efter dansk modell gälla i Sverige
-
Samhälle11 månader sedan
Danmark skriver ner befolkningsprognosen – väntas nå 6 miljoner invånare 2028