Samhälle
Kraftig ökning av kriminella svenskar i Danmark


Många svenskar åtalas efter att ha köpt droger i Christiania i Köpenhamn. Foto: News Øresund – Peter Mulvany
Antalet svenskar som åtalas för brott i Danmark har ökat med 80 procent sedan 2010. Förra året hanterade det danska rättsväsendet 641 åtal mot svenskar som inte är bosatta i landet rapporterar Berlingske Nyhetsbyrå och Metroxpress.
I Danmark finns en oro över en stigande utländsk kriminalitet i landet. Enligt statistik från danska Rigspolitiet inlämnades förra året 641 åtal mot svenskar som inte är bosatta i landet. Det motsvarar en ökning på 80 procent sedan 2010. Därmed hamnar Sverige på en föga smickrande fjärdeplats på listan över de nationaliteter som åtalas för flest brott i landet.
Vice polisinspektör Tormod Christensen vid danska Rigspolitiets NEC-avdelning uppger till Metroxpress att det främst är två sorters brott som svenskar begår.
– Det är riktigt mycket butiksstölder. Antingen i klädbutiker eller i supermarknader. Många kommer också hit för att köpa droger i till exempel Christiania.
Enligt Metroxpress vill folketingspolitiker från Dansk Folkeparti och Enhedslisten att svenskars ökande kriminalitet i Danmark sk granskas.
– Vi vill se närmare på om det är den grupp av personer som bor i Sverige men som mer eller mindre uppehåller sig fast i Danmark. Då måste vi få stopp för det, säger Dansk Folkepartis rättsordförande Peter Skaarup.
– Jag ser fram emot att höra mer från Rigspolitiet. Jag hoppas inte att det är en ny trend, säger Enhedslistens rättsordförande Pernille Skipper. (News Øresund)
-
Samhälle31 mars, 2020
Corona i Danmark och Sverige: Detta har hänt
-
Samhälle14 juli, 2020
Utrikesdepartementet förlänger reseavrådan till Danmark fram till den 29 juli
-
Samhälle2 juli, 2020
Danmark öppnar gränsen för invånarna i Blekinge och Kronoberg – Skåne närmar sig gränsöppning
-
Infrastruktur23 januari, 2020
Tågvärden som blivit Öresundspendlarnas favorit
-
Samhälle21 maj, 2020
Sverige behandlas på samma sätt som övriga Norden och Tyskland när Danmark börjar öppna upp gränsen – affärsresor möjliga från måndag
-
Samhälle28 maj, 2020
5 100 bilar kom från besök i Sverige och 2 000 från Bornholm vid den danska köbildningen på Öresundsbron i söndags
-
Samhälle8 juli, 2020
Skåne klarar kravet på låg smittnivå – Danmark väntas ge besked om gränsöppning över Öresund under torsdagen
-
Norden29 maj, 2020
Svenskar upplever orättvisa när de stoppas medan finländarna får korsa gränsen