Infrastruktur
Tåguppehållet vid Köpenhamns flygplats förkortas till fyra minuter

Öresundstågens uppehåll i samband med gränskontrollen vid Köpenhamns flygplats kortas ned till fyra från sjutton minuter. Ändringen gäller från den 21 september.
Under coronapandemin har tågresande på väg mot Danmark behövt kliva av tåget på stationen vid Köpenhamns flygplats för att passera den danska gränskontrollen, och även fått vänta i 17 minuter innan tåget har kört vidare mot Köpenhamns H. Till följd av det danska beslutet om att gå från fasta till stickprovsvisa gränskontroller, har Skånetrafiken och DSB enats om att återgå till en mer ”normal körplan”, meddelar de.
Det innebär att tågen istället gör uppehåll i cirka fyra minuter på Köpenhamns flygplats från och med den 21 september. Det är möjligt eftersom dansk polis sedan förra torsdagen genomför stickprovskontroller ombord på tågen istället. Restiden mellan Malmö C och Köpenhamns H förkortas därmed till ca 39 minuter. Väntetiden på flygplatsen kan delvis bero på polisens arbete och på hur väl trafikerade spåren vid flygplatsen är, meddelar trafikföretagen.
Samtidigt meddelar DSB och Skånetrafiken att de sätter in extra tågsätt under de rusningstimmar när flest passagerare åker mellan Danmark och Sverige. Det innebär att, från den 14 september, förlängs Öresundstågen från två till tre tågsätt, vilket innebär 237 extra sittplatser per avgång i rusningstid. För tillfället avgår Öresundstågen var 20:e minut i rusningstid, jämfört med var 10:e minut som var fallet före coronapandemin. Diskussioner om övriga ändringar i trafikupplägget pågår just nu, uppger Skånetrafiken. (News Øresund)
-
Danmark5 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur11 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Infrastruktur11 månader sedan
Klart hur en Öresundsmetro skulle ansluta till Malmö
-
Norden10 månader sedan
Möjligt att betala med mobilen över Öresund när Vipps lanseras i Sverige i höst
-
Näringsliv8 månader sedan
Saab vill bygga nästa generations stridsflygplan
-
Näringsliv8 månader sedan
Brittiskt företag bygger lyxoutlet i skånska Löddeköpinge – konkurrerar med danska Ringsted Outlet
-
Samhälle12 månader sedan
Nu börjar visitationszoner efter dansk modell gälla i Sverige
-
Samhälle11 månader sedan
Danmark skriver ner befolkningsprognosen – väntas nå 6 miljoner invånare 2028