Infrastruktur
Köpenhamnsborna byter bil mot cykel

Antalet cyklade kilometer i Köpenhamn ökade i fjol med 35 procent. Samtidigt minskade antalet bilresor med tolv procent, visar en stor årlig undersökning.
Trafikforskare tror att kommunens satsningar på nya cykelbroar, cykelvägar och att stänga gator för biltrafik har fått cyklingen att öka, samtidigt som många har tröttnat på att sitta i långa bilköer.
– Det ligger nära till hands att spekulera i om de två transportformerna ersätter varandra. Självfallet med förbehållet att det också går att välja bussar, tåg och metro, säger Thomas Sick Nielsen, professor vid Danmarks Tekniske Universitet (DTU) som står för undersökningen, till Politiken.
Cyklistförbundets ordförande Frits Bredal tror att trängseln och bilköerna i Köpenhamn också gjort sitt till utvecklingen.
– Nu när Köpenhamn är en stor byggarbetsplats på grund av metrobygget är det lättast och snabbast att ta cykeln, säger han till Politiken. (News Øresund)
-
Danmark4 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur10 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Infrastruktur9 månader sedan
Klart hur en Öresundsmetro skulle ansluta till Malmö
-
Danmark11 månader sedan
400-åriga renässansbyggnaden Børsen i Köpenhamn brann ned till hälften – röster höjs för att bygga upp den igen
-
Norden9 månader sedan
Möjligt att betala med mobilen över Öresund när Vipps lanseras i Sverige i höst
-
IT / mobiltelefoni12 månader sedan
Mobilbetalningar blir möjliga före sommaren mellan Danmark, Norge och Finland
-
Samhälle11 månader sedan
Konjunkturen i Öresund: sysselsättningen stiger fortsatt i Danmark och inflationen i Sverige föll mer än väntat
-
Näringsliv7 månader sedan
Saab vill bygga nästa generations stridsflygplan